środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

I po czterdziestce

02.01.2002 00:00
„Jak ten czas szybko leci, uciekają nam lata, rosną nam dzieci" - tak mówią o sobie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jedłowniku, które niedawno obchodziły 40 rocznicę założenia koła.

Przy pracy czas szybko ucieka, były lata trudne, biedne, ale też bogate, burzliwe, a przede wszystkim szczęśliwe. 15 grudnia 2001 roku członkinie KGW świętowały 40 rocznicę założenia koła, a było to dokładnie 20 grudnia 1961 r. Pierwszą przewodniczącą została Erna Brachmańska, jak wspominają ją panie, była ambitna, pełna oddania, miała autorytet wśród ludzi. Wtedy koło gospodyń liczyło 24 osoby. Część z nich należy do koła do dnia dzisiejszego: Hildegarda Adamczyk, Jadwiga Puko, Helena Pękała, Anna Tatarczyk i Regina Kozielska. Uroczystość odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej, a poprzedziła ją msza św. w kościele parafialnym. Śmiało można powiedzieć, że KGW jest aktywnym ośrodkiem kulturalnym. W ramach swojej pracy KGW organizuje takie uroczystości jak: Dzień Matki, zabawy karnawałowe i biesiady oraz spotkania opłatkowe. Nieobca jest paniom również działalność charytatywna. Podczas czterdziestoletniej działalności członkinie KGW zajmowały się: rozprowadzaniem drobiu i pasz, prowadziły kursy, pokazy i szkolenia. Gospodynie te niosą pomoc ludziom starszym, chorym i niepełnosprawnym. KGW w Jedłowniku na uroczystości zostało uhonorowane zbiorową Odznaką za zasługi dla Kółek Rolniczych. Dekoracji dokonali: Władysław Serafin, prezes KZRKiOR w Warszawie oraz Andrzej Krawczyk - prezes WZRKiOR w Katowicach. Wśród zaproszonych gości byli: Janusz Wyleżych ze Starostwa Powiatowego, Eryk Więcek - ODR, Gerard Tatarczyk SNR oraz przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz rolnictwa i środowiska. Uroczystość 40 - lecia KGW w Jedłowniku prowadziła Anna Kaczorek.

Cieszy mnie działalność organizacji kobiecych. To nie tylko obrona wspólnych interesów, ale również kultywowanie tradycji przekazywanych od wielu pokoleń - mówiła Anna Kaczorek. Bez działalności KGW bylibyśmy dzisiaj o wiele biedniejsi i to nie tylko materialnie, ale i duchowo. W części artystycznej wieczoru wystąpił kabaret z sąsiedniego KGW Świerklany, a biesiadę poprowadził Alojzy Pukowiec.

Obecnie przewodniczącą KGW Jedłownik, od 11 lat, jest Helena Mężyk, w zarządzie zaś pracują: Maria Szotek - wiceprzewodnicząca, Hildegarda Adamczyk - sekretarz, Krystyna Kupka - skarbnik. Pozostałe członkinie zarządu to: Krystyna Tomiczek, Hildegarda Mrozek, Teresa Klimek, Zofia Stabla i Irena Dzierżęga.

Z okazji rocznicy przywołano wspomnienia. Do najważniejszych zadań Koła należały: prace przy naprawie dróg i zbiórce złomu, organizowanie różnego rodzaju kursów, pogadanek i szkoleń przysposabiających do życia w rodzinie z zakresu: gotowania, kroju i szycia, haftu i robótek ręcznych, udział członkiń w konkursach uprawy warzyw, kwiatów i chowu zwierząt, były pogadanki rolnicze na temat uprawy warzyw. W ramach działalności kulturalno - oświatowej i turystycznej organizowano wycieczki krajowe i zagraniczne np.: do Warszawy, Trójmiasta i Zakopanego, na Węgry i byłego NRD. Wiele w ciągu minionych lat się zmieniło. Ich działalność jest jednak nadal widoczna. Każda przygotowywana impreza jest okazją, by się spotkać, pośpiewać, pogawędzić, urozmaicić codzienną monotonię. Panie z Koła często kierują się słowami: „Idź tam, gdzie słyszysz śpiew, tam ludzie dobre serca mają, bo źli ludzie piosenek nie śpiewają". KGW Jedłownik utrzymuje bardzo ożywione kontakty z innymi kołami, ważna jest tutaj wymiana doświadczeń, wspólne zainteresowania i podobne problemy.

Działalność społeczna naszej organizacji przystosowuje się do potrzeb miejscowego społeczeństwa. Podejmujemy działania związane z wychowaniem dzieci i młodzieży, analizujemy sytuację życiową ludzi starszych i samotnych, potrzebujących pomocy - ubóstwo dociera do naszego środowiska, najbardziej dotyka kobiet i dzieci - powiedziała członkini KGW w swym referacie - dziś nasze członkinie wykonują prace, które wynikają z potrzeby serca.

Dzisiejsze zajęcia pań z Koła to np.: funkcjonalne urządzanie domów, wdrażanie nowych osiągnięć techniki do życia codziennego, pracują nad estetycznym zagospodarowaniem ogrodów, interesują się tematyką zdrowego żywienia, uprawą ziół na potrzeby domowe, ćwiczą układanie bukietów i suchych kompozycji.  Nowością był w Kole pokaz estetycznego nakrywania stołu oraz przygotowanie dekoracji na przyjęcia okolicznościowe. Członkinie KGW dbają o tradycję i kulturę regionalną.

B.P.

  • Numer: 1 (121)
  • Data wydania: 02.01.02