Szkolne boje
Zgodnie z obowiązującą ustawą, wprowadzającą reformę ustroju szkolnego, Rada Powiatu, po dokonaniu uzgodnień z Kuratorem Oświaty i po zasięgnięciu opinii Powiatowego Urzędu Pracy zobowiązana była, do końca zeszłego roku, ustalić plan sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych. Tak też się stało, jednak pierwszą uchwałę przyjętą 29 października 2001 r. zakwestionował wojewoda śląski, ze względu na umieszczony w niej zapis o konieczności publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym. Tak więc sprawą szkół ponadgimnazjalnych zajęto się ponownie 20 grudnia zeszłego roku.
Donata Malińska, naczelnik Wydziału Edukacji, przedstawiła proponowany plan sieci szkół, jednak ze względu na brak w nim Liceum Ogólnokształcącego z Mszany z siedzibą w Gogołowej, jego kształt zakwestionowało kilku radnych, a w szczególności Mirosław Szymanek. Jego zdaniem szkoła ta powinna być uwzględniona w planie, ponieważ znajduje się na terenie powiatu.
Niejasności pojawiły się już w momencie powołania placówki. Rada Gminy Mszana 20 października ubiegłego roku podjęła uchwałę, która umożliwiała powołanie do istnienia szkoły bez konsultacji ze starostwem powiatowym. Tak więc, mimo tego, że szkoła w Mszanie prawnie istnieje, nie znalazła się w planie szkół powiatowych. W planie nie możemy umieścić szkoły, która nie funkcjonuje jako nowy typ placówki oświatowej. Szkoła powołana przez Radę Gminy Mszana, czyli czteroletnie liceum ogólnokształcące musi być przekształcona w trzyletnie liceum ogólnokształcące. Powinna posiadać statut, w którym określone są lata nauki. Do 31 stycznia tego roku mamy obowiązek poinformować kuratora o powołanych szkołach, w związku z tym, jeśli gmina Mszana do tego dnia przekształci swoją szkołę, podejmiemy stosowne działania - wyjaśnia D. Malińska. Z tymi wyjaśnieniami nie zgodził się Mirosław Szymanek. Radny zwrócił uwagę na fakt, że w proponowanym planie znajdują się placówki nie przekształcone według wymogów nowej ustawy. Nie widzi on powodów, aby placówka z Mszany została w tej kwestii pominięta i uznana za twór gorszy i nie spełniający wymogów prawnych.
Kolejną wątpliwość budziła kwestia niezgodności uchwały z obowiązującym prawem. Zdaniem niektórych radnych ustawa zobowiązująca do stworzenia sieci szkół, została przyjęta 14 grudnia, a opublikowana trzy dni później. Od tego czasu musiało upłynąć 14 dni do wejścia ustawy w życie, tak więc jej uprawomocnienie nastąpiło dopiero 31 grudnia. Z tego wynika, że przyjęcie sieci szkół jedenaście dni wcześniej jest sprzeczne z prawem. W tym wypadku głosowanie nad uchwałą odłożono w czasie, a radcę prawnego zobowiązano do wprowadzenia korekt. Zmiana dotyczyła paragrafu pierwszego uchwały, do którego dopisano dwa punkty informujące, że ustalony plan sieci szkół dotyczy szkół tworzonych z dniem 1 września 2002 roku, dla których organem prowadzącym jest powiat (punkt 1) oraz inne jednostki samorządu terytorialnego (punkt 2). Przeciwko uchwale w tym kształcie nie było żadnego głosu sprzeciwu, a jedynie czterech radnych wstrzymało się od głosu. Tak więc do planu szkół dopisano kolejną, dwudziestą trzecią placówkę oświatową na szczeblu ponadgimnazjalnym.
(raj)
Najnowsze komentarze