Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zagrody dla żubrów. Sprawę poprowadzi CBA

15.10.2024 00:00 red

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Chodzi m.in. o bezprawne wykorzystanie finansów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do celów niezwiązanych z gospodarką leśną.

Celowo zaniżano wartość inwestycji

Do przekroczenia uprawnień przez ówczesnego Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik miało dochodzić w okresie od 28 lipca 2022 roku do 29 czerwca 2023 roku. Jak wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, działania te polegały na podjęciu decyzji:

o niegospodarnym wydatkowaniu środków publicznych w łącznej wysokości 26.784.409,75 zł w związku z nieuzasadnioną decyzją dotyczącą budowy zagrody dla żubrów w raciborskiej dzielnicy Brzezie o budowie siedziby Centrum Edukacji Leśnej wraz z wiatą wielofunkcyjną mimo braku rozpoznania potrzeb w tym zakresie, jak również braku zasadności ekonomicznej

Jak podkreśla prokuratura, celowo zaniżano wartość inwestycji, tak aby sposób postępowania pozwolił na wyłonienie konkretnego wykonawcy, działającego w celu osiągnięcia korzyści osobistej, co stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego, to jest o popełnienie przestępstwa z art. 231 § 2 k.k.

– Z zawiadomienia o przestępstwie oraz załączonych do niego materiałów wynika, że nieprawidłowości miały miejsce w związku z podjętą przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik decyzją o budowie zagrody żubrów w obrębie Brzezie, Gmina Racibórz. Wymieniony miał celowo zaniżać wartość inwestycji, tak aby sposób postępowania pozwolił na wyłonienie konkretnego wykonawcy, a następnie w drodze zmiany umowy doszło do rozszerzenia zakresu inwestycji – wyjaśnia rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, prokurator Karina Spruś.

Zawiadomienie w sprawie złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik.

Nietransparentny nabór na stanowiska

W zawiadomieniu wskazano również na nieprawidłowości związane z naborem pracowników na stanowiska starszego referenta ds. żubrów oraz referenta ds. edukacji leśnej. Przeprowadzona w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rybnik kontrola ujawniła okoliczności wskazujące na przeprowadzanie naboru w sposób nietransparentny, ukierunkowany na wybór konkretnych kandydatów. Kandydatom nie tylko stawiano wymagania, które nie miały żadnego merytorycznego uzasadnienia, ale też zrezygnowano z tych, które powinny być obligatoryjne.

Drogi nie miały związku z gospodarką leśną

Dodatkowo okazało się, że pieniądze były wydatkowane na cele niezwiązane z działalnością Nadleśnictwa Rybnik.

– W 2022 roku Nadleśnictwo Rybnik dofinansowało ze środków Funduszu Leśnego trzy inwestycje realizowane wspólnie z Powiatem Racibórz, a polegające na remoncie lub modernizacji dróg powiatowych. Łączna wartość dofinansowania wynosiła ponad 4.333.386,30 złotych, co stanowiło około 80% wartości inwestycji, podczas gdy żadna z tych dróg nie miała związku z gospodarką leśną – dodaje prokurator Karina Spruś.

Śledztwo w tej sprawie poprowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne w Katowicach.

(sqx)

  • Numer: 42 (1693)
  • Data wydania: 15.10.24
Czytaj e-gazetę