środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

PiS sprawdza, czy planowane są korekty w terminie zamykania kopalń

01.10.2024 00:00 red

Posłowie prawicy skierowali do ministra przemysłu pytania w sprawie realizacji umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. Wśród podpisanych pod interpelacją jest poseł z Raciborza – Paweł Jabłoński.

Czy terminy zakończenia eksploatacji w poszczególnych zakładach zawarte w umowie będą dotrzymane? Czy prawdą jest, że planowane są korekty w harmonogramie dotyczącym zamykania kopalń i przyspieszona zostanie data zamknięcia kopalń? – tak brzmią pytania z interpelacji z podpisem Jabłońskiego.

Oto odpowiedź, jaką uzyskano z resortu przemysłu. Udzieliła jej minister Marzena Czarnecka.

– Umowa społeczna precyzuje harmonogram zamykania kopalń sukcesywnie w miarę spadku wydobycia węgla, czyli zamykanie kopalń jest ściśle powiązane z prognozą wydobycia.

Wcześniejsze odejście od produkcji węgla wymagałoby zmiany umowy społecznej i zgody wszystkich interesariuszy, chyba że przemawiają za tym względy bezpieczeństwa. Ponadto wcześniejsze odejście od produkcji węgla wymaga spełnienia dodatkowego warunku, że węgiel przestanie być surowcem strategicznym w produkcji energii, a to zależy od tempa rozwoju innych sposobów produkcji energii.

Naturalnym procesem powinno być stopniowe wygaszanie produkcji węgla i jednoczesne powiększanie udziału innych źródeł energii, aby nie zdezorganizować funkcjonowania gospodarki. Do tego czasu węgiel pozostaje strategicznym surowcem, gwarantującym bezpieczeństwo energetyczne kraju, gdyż tak kosztowne i długoterminowe inwestycje wymagają specyficznego zarządzania ryzykiem, a jednym z nich jest zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez utworzenie zapasu węgla jako planu awaryjnego na okoliczności, których dzisiaj nie można przewidzieć.

Z kolei dokument Polskich Sieci Energetycznych zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowych Sieci Elektroenergetycznych, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Nie oznacza to automatycznego wycofania się z produkcji węgla.

(oprac. m)

  • Numer: 40 (1691)
  • Data wydania: 01.10.24
Czytaj e-gazetę