Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Starosta pszczelarz i modlitwa o deszcz na dożynkach w Tworkowie

17.09.2024 00:00 red

Jak podkreślają miejscowi, ich świętowanie żniw ma charakter religijny. Wieś niegdyś rolnicza, dziś ma także charakter mieszkalny i w korowodzie więcej widać dzieci niż symboli z roli.

W niedzielny poranek 8 września, kiedy w Tworkowie dziękowano za tegoroczne plony, odmówiono modlitwę przy Złotym Kłosie w centrum wsi. Proboszcz ks. Piotr Tkocz z wiernymi prosili niebiosa o deszcz, bo ostatni suchy okres nie sprzyja pracy na roli.

Władze gminne reprezentowała pani sekretarz Małgorzata Krzemien. W roli gościa oficjalnego, ale i mieszkańca pojawił się starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Była także reprezentacja Gminnego Ośrodka Kultury.

Sołtys tworkowski Andrzej Bulenda powiedział nam, że po wielkim gminnym święcie w Bolesławiu pora na kameralne, ale nie mniej ważne dożynki w jego wsi. Wyróżnikiem tych obchodów jest obiad po mszy przygotowany przez miejscowe gospodynie. – My mamy bardziej po bożemu, bez przejazdów, bez pokazów maszyn. Kto miał co pokazać to zrobił to na imprezie gminnej – podkreślił sołtys.

Przed poświęceniem korony i wspólną modlitwą rozmawialiśmy w Tworkowie ze starostami dożynkowymi (starosta jest zapalonym pszczelarzem) oraz panią Marią Kostrzewą, która przez długie lata czuwała nad działalnością miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Pamięta strojenie bram i prezentacje z maszynami w Tworkowie, ale uważa, że obecne świętowanie także ma swój urok.

Starostowie – małżonkowie Maria i Andrzej Affa mówili, że na żniwa nie można narzekać. Pan Andrzej komentował to jako pszczelarz. – Miód jest wspaniały, a również istotne są produkty z nim związane jak pyłek, czy propolis. Mało się je reklamuje, a mają wiele właściwości leczniczych – zaznaczył. Jego żona przyznała Nowinom, że w okolicy ubywa małych rolników, bo nie sposób utrzymać się z małego gospodarstwa. Za to wielkie farmy osiągają zyski i satysfakcję z prowadzonych upraw i hodowli.

(ma.w)

  • Numer: 38 (1689)
  • Data wydania: 17.09.24
Czytaj e-gazetę