środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

EKONOWINY: Ślad węglowy lasów policzony

10.09.2024 00:00 red

Po raz pierwszy w historii swojego istnienia Lasy Państwowe obliczyły ilość emitowanych przez siebie gazów cieplarnianych.

Jak wyjaśnia Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, inwentaryzacja została zrealizowana w ramach projektu rozwojowego Lasy Węglowe. Objęła tzw. zakresy 1 i 2 raportowania śladu węglowego i dotyczy roku 2023 r. Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w pojazdach, budynkach, urządzeniach i narzędziach, które są własnością Lasów Państwowych lub nad którymi sprawują one bezpośredni nadzór, a także emisje pochodzące z klimatyzacji. W zakres 2 wchodzą z kolei emisje pośrednie, które nie są wytwarzane na terenie organizacji, ale powstają w wyniku produkcji energii elektrycznej i ciepła, które Lasy Państwowe kupują i zużywają.

Ponad 60 tys. ton CO2e

Zgodnie z przeprowadzonymi kalkulacjami całkowity ślad węglowy Lasów Państwowych w roku 2023 wyniósł 65 440,2 ton CO2e (ekwiwalentu CO2 w ujęciu market-based). Określenie market-based oznacza, że jest to ilość emisji obliczona na podstawie wskaźnika emisyjności publikowanego przez konkretnego sprzedawcę energii. W ujęciu location-based (czyli na podstawie średniego wskaźnika emisyjności dla Polski, który przedstawia faktyczną wielkość emisji powstałych na terenie kraju, publikowanego przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami) ślad węglowy Lasów Państwowych w ubiegłym roku wyniósł 60 615,7 ton CO2e.

– Znajomość wielkości tych emisji oraz miejsc ich powstawania jest kluczowa dla podjęcia działań, które pozwolą je zredukować, a tym samym zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Choć nie mamy obowiązku raportowania emisji wytwarzanych gazów cieplarnianych, to powinniśmy wprowadzać najlepsze praktyki, nie tylko w gospodarce leśnej czy ochronie przyrody, lecz także w innych obszarach naszej działalności – dodaje Koss.

Skąd najwięcej emisji gazów cieplarnianych?

W zakresie pierwszym (emisji bezpośrednich) – są to paliwa transportowe; w zakresie drugim (emisji pośrednich) – energia elektryczna. Pod względem obszarów powstawania emisji – za ich największą część odpowiadają nieruchomości (ponad 71%). Pojazdy, drugie w kolejności, są źródłem 28% emisji gazów cieplarnianych. Narzędzia i maszyny specjalistyczne odpowiadały za ok. 1% zeszłorocznych emisji, co jest wartością nieznaczącą przy obecnej strukturze emisji, jednak jest to też źródło, które będzie monitorowane w kolejnych latach.

Wyniki pierwszego raportu nt. śladu węglowego wskazują, że Lasy Państwowe muszą w pierwszej kolejności skupić się na poprawie efektywności energetycznej budynków oraz wymianie pojazdów na niskoemisyjne. Przy czym, jak podkreśla Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Lasy podjęły już wiele inicjatyw dekarbonizacyjnych. To m.in. proces audytowania energetycznego budynków w celu identyfikacji działań poprawiających ich efektywność energetyczną, które będą mogły być wdrożone w LP. Lasy produkują również energię z OZE we własnych instalacjach, głównie fotowoltaicznych. W ten sposób pozyskały 6 461 MWh w 2023 r. Instytucja ta coraz szerzej wykorzystuje również pojazdy elektryczne. Ponadto zajmuje się zakupem zielonej energii od zewnętrznych dostawców (w 2023 r. zakupiono 3 557 MWh zielonej energii). Do tego dochodzi automatyzacja zbierania danych i liczenia śladu węglowego wraz z ich zarządzaniem, edukacja wewnętrzna czyli szkolenia dla pracowników LP, promocja dobrych praktyk m.in. w oszczędnym gospodarowaniu energią, a także wykorzystywanie biomasy na cele energetyczne (emisje z tego działania są monitorowane i raportowane).

Po co Lasy Państwowe liczą ślad węglowy?

Lasy Państwowe jako główny dostawca drewna w Polsce muszą brać pod uwagę, że nie funkcjonują w gospodarczej i legislacyjnej próżni. Znacząca część odbiorców tego surowca już jest albo będzie w najbliższym czasie musiała ujawniać ślad węglowy swoich produktów, który powstał w trakcie ich wytworzenia. Bez informacji o śladzie węglowym od producenta surowca nie będą oni w stanie w pełni tego zrobić. Wymóg ten już teraz można porównać z potrzebą posiadania certyfikatów typu FSC/ PEFC.

Obecnie w Lasach Państwowych trwają przygotowania do rozszerzenia inwentaryzacji i obliczania śladu węglowego produktów LP w całym cyklu ich życia, czyli w tzw. zakresie „od kołyski do bramy”. Przeprowadzanie kalkulacji emisji gazów cieplarnianych planowane jest co roku.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

  • Numer: 37 (1688)
  • Data wydania: 10.09.24
Czytaj e-gazetę