Wyjątkowy weekend z radiem, rockiem i teatrem, czyli Carbonalia 2024
Otwarcie Carbonarium, widowiska plenerowe, koncerty, warsztaty oraz archiwizacja zbiorów i projektowanie nowych przestrzeni wystawienniczych. To główna działalność Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. Teraz czas na wydarzenie wyjątkowe. Carbonalia to m.in. Lista Piosenek Radia 357, teatry i koncerty gwiazd. W Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się m.in. polska premiera w plenerze musicalu „1989” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wszystko od 13 do 15 września.
– Wrześniowe wydarzenia przy jastrzębskim Carbonarium zapowiadają się bardzo ciekawie. Skąd pomysł na taki program i dlaczego właśnie w tym miejscu.
Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju. – Wybór miejsca był bardzo prosty. Od blisko roku naszą siedzibą jest budynek górniczej łaźni, gdzie dzisiaj znajduje się nowoczesny kompleks z Carbonarium i powstającymi pomieszczeniami wystaw, biznesu i kultury. Tworząc program staraliśmy się zaoferować mieszkańcom regionu ofertę zróżnicowaną. Stąd Lista Piosenek Radia 357 nadawana z Carbonarium, koncerty m.in. O.S.T.R i Organka, a także teatry z wyjątkowym wydarzeniem jakim będzie widowisko „1989”. W ciągu niespełna dwóch lat musical uzyskał wiele nagród i cieszy się niesłabnącą popularnością. Katarzyna Szyngiera odebrała w tym roku Paszport Polityki za reżyserię, a samo widowisko otrzymało m.in. nagrodę Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji na XXIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry”. To bardzo atrakcyjna opowieść, także dla młodego pokolenia, o polskiej historii lat osiemdziesiątych. Temat bardzo bliski naszym całorocznym działaniom i pracy Instytutu.
– Jakie będą ceny biletów?
– Wszystkie imprezy w ramach Carbonaliów będą bezpłatne, a impreza współfinansowana jest ze środków europejskich w ramach projektu „Pod skrzydłami Jastrzębia”. Nie oznacza to, że zupełnie rezygnujemy z biletów. Bezpłatne wejściówki będą dostępne na pierwszy dzień imprezy, Listę Piosenek Radia 357. Audycja organizowana jest w budynku, gdzie mamy ograniczoną liczbę miejsc. Wejściówki są dostępne na Towarowej 7, w Carbonarium.
– To pierwsza impreza tak dużej skali organizowana przez Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica?
– Po raz pierwszy organizujemy trzydniową imprezę plenerową, choć doświadczenie w organizacji dużych imprez mamy spore. Od trzech lat jesteśmy organizatorem Industriady, a od dwóch Festiwalu Górnej Odry. Dwukrotnie organizowaliśmy także Piknik w Kurorcie, imprezę w klimacie lat 20. ubiegłego wieku. W tym roku zaproponowaliśmy ponadto Festiwal Carborock i cykl koncertów pod hasłem Towarowa Live, a w 2023 roku byliśmy organizatorem Regionalnego Festiwalu Kulinarnego „Śląskie Smaki”. Zorganizowaliśmy ponadto widowisko na otwarcie Carbonarium pn. „Zrozumieć Jastrzębie”, w którym wzięło udział ponad stu artystów. Do tego dochodzi mnóstwo mniejszych imprez, warsztatów i koncertów kameralnych. To wszystko jest możliwe przede wszystkim dzięki środkom finansowym Miasta Jastrzębie-Zdrój oraz funduszom unijnym i ministerialnym.
– Za każdym razem „dotykacie” górnictwa i historii miasta?
– Najczęściej. Staramy się, aby każda z imprez przyciągała ludzi na Towarową 7, do siedziby naszego Instytutu. Tutaj staramy się w sposób nowoczesny mówić o górnictwie i o węglu, a także o bardzo ciekawej i wyjątkowej historii naszego miasta. Do tego dochodzi współpraca z innymi instytucjami i obiektami o charakterze postindustrialnym. Po trudnym i bardzo intensywnym pierwszym roku działalności w docelowej siedzibie, rozpoczynamy prace nad publikacjami historycznymi dotyczącymi Jastrzębia-Zdroju i górnictwa. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wspólnego działania. Zapraszam na Towarową 7. Do zobaczenia.
Najnowsze komentarze