Zapytaj prawnika. W jaki sposób mąż, który wie, że dziecko urodzone przez jego żonę nie pochodzi od niego może uregulować kwestie pochodzenia dziecka? Czy przepisy przewidują na to jakiś termin?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Odpowiadając na te pytanie w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, że przepisy prawa przyjmują pewne domniemanie. Otóż, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Oczywiście powyższe domniemanie można obalić, tak aby stan w aktach stanu cywilnego odpowiadał rzeczywistości. Osobą najbardziej zainteresowaną tym jest oczywiście mąż kobiety, która urodziła dziecko. Może on obalić domniemanie, że jest ojcem dziecka poprzez wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak zwrócić uwagę na termin i działać w okresie wskazanym wprost przez ustawodawcę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Nieco inaczej terminy te kształtują się w odniesieniu do ojca ubezwłasnowolnionego, chorego na choroby psychiczne, jeśli przyczyny wynikły w ciągu terminu do wytoczenia powództwa. Co ważne, powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć również prokurator jeśli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Prokuratora nie wiążą powyższe terminy.
Ważne skutki separacji:
• domniemania pochodzenia dziecka od męża matki nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji.
Najnowsze komentarze