Trudna sytuacja Rafako SA. Kto zdecyduje o jego przyszłości?
Spółką, która jest nieodłączną częścią etosu Śląska i ważnym filarem koniecznej transformacji polskiej energetyki nazwała Rafako Gabriela Lenartowicz w swoim niedawnym oświadczeniu. – Los Rafako leży mi na sercu szczególnie – dodała posłanka PO.
Lenartowicz uważa, że pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje i wypowiedzi są próbą odwrócenia uwagi od realnych przyczyn trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka z Łąkowej w Raciborzu. – Można odnieść wrażenie, że ich intencją i istotą jest jedynie dbałość o wąski interes dysponentów kontrolnego pakietu akcji oraz przerzucenie odpowiedzialności za kondycję spółki na podmioty powiązane ze Skarbem Państwa, co nie ma realnego uzasadnienia ani w faktach, ani relacjach właścicielskich – podkreśla G. Lenartowicz.
Wskazuje, że Agencja Rozwoju Przemysłu, choóć nie jest akcjonariuszem Rafako S.A., to potwierdziła ostatnio, że jest zaangażowana w rozmowy o przyszłości spółki.
– Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami, jak spółka balansuje na krawędzi upadłości, co potwierdzają wypowiedzi władz Rafako i publikowane przez spółkę sprawozdania finansowe. Ostatni rok przyniósł ze strony władz Rafako szereg niezrozumiałych decyzji i zaniechań, które skutkują tym, że sytuacja finansowa i pozycja rynkowa spółki uległy znacznemu pogorszeniu – ocenia Lenartowicz. Twierdzi, że to efekt działania lub jego braku ze strony władz Rafako i głównego akcjonariusza pozostającego w upadłości likwidacyjnej. – Z ubolewaniem obserwuję też brak komunikacji władz Rafako w sprawie postępów w pozyskaniu inwestora, co było zapowiadane na początku czerwca jako jedyny sposób na uratowanie spółki – stwierdza posłanka PO.
Lenartowicz apeluje do wszystkich interesariuszy spółki, aby podejmowane decyzje miały na względzie bezpieczeństwo pracowników Rafako oraz interes społeczny i gospodarczy kraju.
(oprac. m)
Proces złożony i wrażliwy
13 sierpnia Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu wydał oświadczenie w sprawie Rafako S.A., nawiązujące do ostatnich wypowiedzi zarządu spółki.
ARP wyjaśniła swoją rolę w procesie restrukturyzacji i powrotu Rafako SA na rynek. Agencja udzieliła 100 mln zł pomocy publicznej, która miała ustabilizować sytuację i ułatwić pozyskiwanie kontraktów. Pełną odpowiedzialność za prowadzenie spraw spółki Rafako, podejmowane decyzje, plany restrukturyzacyjne i rozwojowe ponoszą jej organy korporacyjne – zarząd i podmioty, posiadające większość na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Głównym akcjonariuszem jest PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, które sprawuje realną władzę w spółce. Aktualnie ARP S.A., we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, monitoruje udzieloną Rafako S.A. pomoc publiczną. ARP S.A. została włączona do trwającego już wiele miesięcy dialogu pomiędzy Rafako S.A. a jej wierzycielami oraz Obligatariuszami, zabezpieczonymi na akcjach tej spółki w celu wsparcia wszystkich stron rozmów i doprowadzenia do możliwego porozumienia. Zarząd ARP S.A. podkreśla, iż finalizacja wskazanego dialogu nie jest zależna od agencji, lecz od decyzji wierzycieli spółki i jej zarządu.
Ponieważ jej restrukturyzacja jest procesem złożonym i zależnym od wielu wrażliwych kwestii, ARP SA wyraża nadzieję, iż dotychczasowy dorobek rozmów nie tylko zostanie zachowany, ale też konstruktywnie wykorzystany przez strony tego dialogu.
Najnowsze komentarze