Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Bolesław celebrował 90- lecie Ochotniczej Straży Pożarnej

23.07.2024 00:00 red

W sobotę, 13 lipca, jednostka OSP w Bolesławiu obchodziła jubileusz 90– lecia powstania. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w intencji strażaków w kościele pw. św. Jadwigi. Następnie pod remizą odbył się uroczysty apel oraz wręczenie odznaczeń.

We wspólnym świętowaniu jubileuszu 90– lecia OSP Bolesław wzięły udział także delegacje innych jednostek OSP z gminy Krzyżanowice oraz goście z Czech. Wójt gminy Krzyżanowice, Grzegorz Utracki, oraz Katarzyna Gołębiowska, reprezentująca senatora Henryka Siedlaczka, podziękowali strażakom za wieloletnią służbę i dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców, życząc im wielu udanych akcji w przyszłości.

W trakcie uroczystości medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Franciszek Malura oraz Henryk Malura – złoty medal, Rajmund Herzog oraz Waldemar Hanka – srebrny medal, oraz Marcin Modlich, Norbert Grzesiczek i Janusz Himel – brązowy medal. Dodatkowo, odznakę Strażaka Wzorowego zdobyli: Patryk Nawrat, Michał Zajonc, Denis Fichna, Piotr Obruśnik oraz Michał Malura. Ewa Paskuda

Od wiader do nowoczesności. Historia OSP Bolesław

Historia OSP Bolesław sięga 1934 roku, kiedy to narodziła się inicjatywa założenia straży pożarnej. Założycielami byli Jakub Stuchły, który został prezesem, oraz Fryderyk Harazim, pełniący funkcję naczelnika. Dołączyło do nich 17 mieszkańców, którzy stali się aktywnymi członkami straży. Siedzibą nowo powstałej straży został budynek wybudowany w latach 1926– 1928 przez mieszkańców Bolesławia.

W tamtych czasach strażacy dysponowali podstawowym sprzętem, takim jak wiadra, bosaki, drabiny, liny oraz ręczna syrena. W 1937 roku, dzięki środkom zebranym od mieszkańców wsi, zakupiono motopompę Flader, która do dziś znajduje się w remizie i jest jedną z najstarszych sprawnych motopomp w powiecie raciborskim. Zakupiono również przyczepę do przewozu motopompy i węży, przystosowaną do pojazdów konnych oraz samochodów. Ta przyczepa wciąż ciągle znajduje się na wyposażeniu jednostki.

Po wojnie, w 1952 roku, jednostka otrzymała pierwszy samochód marki Dodge. W 1959 roku poświęcono pierwszy sztandar. W 1963 roku naczelnikiem został Eryk Lasak, a prezesem Józef Bedrunka. Strażacy wybudowali boisko sportowe, a w 1970 roku nowym prezesem został Adolf Strachota. W 1970 roku otrzymano wóz strażacki Lublin, który służył do 1987 roku. W 1982 prezesem został Alfons Stuchły, a w 1984 naczelnikiem Konrad Malura. W 1987 przebudowano remizę, a w 1988 otwarto Dom Wiejski.

Po zakończeniu wojny, straż pożarna w Bolesławiu wznawia swoją działalność. W 1952 roku otrzymuje pierwszy samochód marki Dodge, przystosowany do przewozu osób oraz ciągnięcia przyczepy. W 1959 roku, podczas jubileuszu 25– lecia, poświęcono pierwszy sztandar i założono księgę pamiątkową.

W 1963 roku, po tragicznej śmierci Fryderyka Harazima, nowym naczelnikiem został Eryk Lasak, a prezesem Józef Bedrunka. W latach 1960– 1970 zmodernizowano lokalne drogi oraz zbudowano zbiornik przeciwpożarowy. Dzięki ofiarnej pracy mieszkańców, w tym członków straży pożarnej, wioska Bolesław znacznie się rozwinęła. Strażacy, będący członkami LZS, wspólnymi siłami wybudowali boisko sportowe, które służy mieszkańcom do dziś.

W 1970 roku na stanowisko prezesa powołano Adolfa Strachota. 20 kwietnia tego roku, Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Raciborzu przekazała bolesławskim ochotnikom wóz strażacki marki Lublin, który służył w jednostce aż do grudnia 1987 roku. Od 1975 roku prezesem jednostki był Stefan Klęczar. W 1976 roku, z inicjatywy strażaków, wybudowano zajezdnię autobusową oraz drogę pożarową do rzeki Biława. Od 1982 roku prezesem został Alfons Stuchły, a od 1984 roku naczelnikiem Konrad Malura.

W czerwcu 1987 roku rozpoczęła się przebudowa remizy strażackiej, która miała już prawie 60 lat. Prace wspierali strażacy, wszystkie organizacje naszej wsi oraz mieszkańcy, z sołtysem Hermanem Fichną na czele. Po roku budowy wszystkie lokalne organizacje znalazły swoje miejsce w nowoczesnym, wielofunkcyjnym Domu Wiejskim, otwartym 28 sierpnia 1988 roku. Koszty budowy pokryli głównie mieszkańcy Bolesławia.

Dzięki staraniom zarządu, 12 maja 1988 roku pozyskano nowy samochód marki Żuk. Z okazji jubileuszu 60– lecia w 1994 roku poświęcono nowy sztandar. Nasza jednostka brała aktywny udział w akcjach ratunkowych podczas powodzi stulecia w 1997 roku. Od 1997 roku corocznie delegacja naszej straży bierze udział w pielgrzymce strażaków na Górę św. Anny.

Niestety, w historii tej jednostki zapisana jest także tragiczna strona: 10 stycznia 1999 roku w wyniku wypadku samochodowego zginął prezes Alfons Stuchłego oraz jego brat Henryk Stuchłego, obaj członkowie zarządu, wraz z ich małżonkami.

W roku 2001 powołano nowy zarząd. Prezesem został Marian Lasak, a naczelnikiem Konrad Malura. Od roku 2006 do dziś zarząd reprezentują: prezes Marian Lasak oraz naczelnik Rajmund Herzog.

Od lat 90. jednostka współpracuje z czeską SDH PIST. W 2007 zorganizowano pierwsze nocne zawody strażackie. W 2009 zakupiono samochód Renault G230, a w 2010 poświęcono nowe auto. W tym roku przeprowadzono remont garaży i znaleziono zapiski z 1926 oraz 1987 roku, które dołączono do kapsuły czasu.

Informacje pochodzą ze źródeł OSP Bolesław.

  • Numer: 30 (1681)
  • Data wydania: 23.07.24
Czytaj e-gazetę