Zapytaj prawnika. Choroba zawodowa stwierdzona u emeryta? Co przysługuje z jej tytułu?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, (tzw. „narażeniem zawodowym”). Mowa więc o chorobie, którą spowodowały szkodliwe czynniki występujące w miejscu pracy lub sposób wykonywania pracy, i choroba ta została wpisana do wykazu chorób zawodowych.
Czy chorobę zawodową można stwierdzić po ustaniu stosunku pracy?
Rozpoznanie choroby zawodowej może nastąpić w okresie zatrudnienia pracownika w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Może więc zdarzyć się tak, że do stwierdzenia choroby zawodowej dojdzie już po przejściu pracownika na emeryturę.
Do kiedy można rozpoznać chorobę zawodową?
Okres, w którym wystąpienie objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, zależy od rodzaju tej choroby. Jego długość jest podana w rozporządzeniu w sprawie chorób zawodowych.
Jakie dodatkowe uprawnienie przysługuje pracownikowi na emeryturze, u którego stwierdzono chorobę zawodową?
Osobie takiej, według jej wyboru, wypłaca się przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty, przy czym należy zwrócić uwagę na to czy uzyskany przychód nie spowoduje zawieszenia lub zmniejszenia prawa do świadczeń.
Najnowsze komentarze