Sobota, 27 lipca 2024

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Raciborzanka-stulatka. Maria Obuchowska była kiedyś sekretarką prezydenta miasta

18.06.2024 00:00 red

W Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” uczczono setne urodziny wieloletniej mieszkanki placówki – Marii Obuchowskiej. W uroczystości wziął udział Prezydent Miasta Racibórz Jacek Wojciechowicz. Towarzyszyła mu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Katarzyna Kalus.

Przybyłych gości powitała dyrektorka DPSu Małgorzata Krawczyńska. Następnie każdy z osobna mógł złożyć jubilatce życzenia oraz wręczyć upominki i bukiety kwiatów.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć gospodarze zaprosili wszystkich na pyszny poczęstunek i tort.

Maria Obuchowska urodziła się w Chodorowie, na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Po przyjeździe do Raciborza pracowała w laboratorium Raciborskiej Cukrowni. Następnie ukończyła 3-letnie Liceum Pedagogiczne.

Początkowo podjęła się pracy w Prezydium, gdzie była odpowiedzialna za obsługę sekretariatu Prezydenta Miasta Racibórz. Pracowała z prezydentem Józefem Kozikiem i wiceprezydentem Szczyrkowowskim. Po okresie pracy w urzędzie rozwijała swoją karierę zawodową jako nauczycielka.

Pani Maria wychowała dwójkę dzieci oraz doczekała się czworo wnuków i troje prawnuków.

Jest kobietą wielu talentów — na uroczystości zaprezentowano piękne obrazy i wizerunki świętych, które jubilatka samodzielnie wyhaftowała.

Prezydent Raciborza podzielił się na Facebooku swoją refleksją z wizyty u stulatki: Niezwykła uroczystość. Setne urodziny naszej mieszkanki, która od wielu lat mieszka w DPSie przy ul. Grzonki. Przy tej okazji liczni goście życzyli zdrowia i takiej pogody ducha jak obecnie przez kolejne długie lata. Pani Maria jak na Jubilatkę przystało w znakomitej formie. No, a ja też czuję się usatysfakcjonowany, bo pani Maria mieszkała w tej samej parafii co ja. I jak się okazało pracowała w urzędzie, tak jak ja, i to na dodatek w sekretariacie prezydenta. Czyli jak się te kropki połączy to te sto lat… kto wie, kto wie.

(oprac. m)

  • Numer: 25 (1676)
  • Data wydania: 18.06.24
Czytaj e-gazetę