Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Najstarszy klub na Śląsku. LKS Studzienna ma 120 lat

04.06.2024 00:00 red

Z okazji urodzin klubu w dzielnicy zorganizowano trzydniowy festyn i odprawiono mszę świętą w intencji LKS-u. W niedzielne popołudnie 2 czerwca z kościoła na stadion przeszedł pochód z orkiestrą i sztandarami. Świętować w Raciborzu przyjechał wiceprezes PZPN – Henryk Kula. Wpiął w klubowy sztandar złotą odznakę honorową związku.

Klub dostanie miejski medal

Wśród gości oficjalnych znaleźli się przewodniczący rady miasta Mirosław Lenk i prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz. Włodarz nazwał jubileusz 120-lecia niezwykłym. – Szmat czasu. Wiem, co mówię, bo sam mam tylko 60 lat – uśmiechnął się Wojciechowicz. Podkreślił ogrom tradycji i pracy w kontynuację dzieła przodków. – Odnosiliście przez te lata wiele sukcesów sportowych, ale jesteście też jako klub istotnym elementem dzielnicy Studzienna. Bo to nie tylko sport, ale i przenoszenie przez dekady pięknej tradycji. Klub piłkarski to część lokalnej społeczności. Za niezwykły wkład w dzieje Raciborza – w imieniu władz miasta – serdecznie dziękuję – podkreślił prezydent. Zapowiedział, że na czerwcowej sesji Rady Miasta Racibórz, 19.06 klub uzyska zaszczytny tytuł i medal: Zasłużony dla Miasta Racibórz. – Mam nadzieję na wasz dalszy rozwój, a Miasto chętnie w nim pomoże – zadeklarował Jacek Wojciechowicz, który w kampanii wyborczej zapowiadał, że działalność sportowa w mieście będzie jednym z priorytetów jego kadencji.

Członek śląskiej rodziny

Przed ceremonią wręczenia odznaczeń głos zabrał też wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej – Henryk Kula. Podkreślił, że Studzienna ma najstarszy klub piłkarski na Śląsku. Młodszy od raciborskiego działa w Mysłowicach i liczy sobie 2 lata mniej. Kula cieszył się z urodzin członka wielkiej, śląskiej rodziny piłkarskiej. Przywołał słowa polskiego papieża. – Święty Jan Paweł II powiedział, że wartość człowieka mierzy się nie przez to, kim jest, ale przez to, czym się dzieli z drugim człowiekiem. Od lat stosujecie tą zasadę, do czego podchodzę z wielkim szacunkiem – powiedział szef śląskiej piłki.

Lepiej na boisku niż u lekarza

Kula zwrócił się do prezydenta Wojciechowicza. Podziękował mu za deklarację wspierania rozwoju futbolu w Studziennej. – Nie ma śląskiej piłki bez pieniędzy samorządu, to jest prawda w 90%. Im więcej dzieci na boiskach, tym mniej w gabinetach lekarskich – przekonywał. Prezes cieszył się, widząc w sali wiele pań. – Gdyby nie wy, to nie byłoby tu tych wszystkich działaczy, zawodników, bo dbacie o domowe ognisko i pozwalacie mężom, synom poświęcać czas dla klubu – powiedział H. Kula. Na koniec życzył Studziennej, żeby wychowała następcę Roberta Lewandowskiego. – Pamiętajcie o szkoleniu dzieci, bo jak śmieje się dziecko to śmieje się świat – podsumował wiceprezes PZPN.

(ma.w)


PZPN i LZS uhonorowały działaczy

W sposób szczególny podziękowano zasłużonemu działaczowi i samorządowcowi ze Studziennej – Józef Gurk otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.

Wśród wyróżnionych honorową odznaką PZPN byli również: Franciszek Ciemienga, Stefan Heide, Jan Lamla, Achim Libowski, Józef Libowski, Piotr Łatka, Bernard Piechaczek, Marian Tchórz i Erich Wranik, a także Konrad Jaskuła i Wojciech Grabiniok.

Złote odznaki ŚWZ LZS odebrali: Adam Piechaczek, Rafał Koczwara, Stefan Niedzbała, Martin Wyglenda i Ryszard Piechaczek.

Uhonorowano także panie, które odebrały srebrne odznaki, były to: Monika Niedzbała i Marzena Lipicka.

W imieniu klubu liczne wyróżnienia i podziękowania przyjął prezes Dariusz Lipicki.

  • Numer: 23 (1674)
  • Data wydania: 04.06.24
Czytaj e-gazetę