Józef Maria Ruszar promował Almanach Prowincjonalny
W sobotę 18 maja w sali kameralnej RDK-u odbył się wieczór promocyjny „Almanachu Prowincjonalnego”. W dwadzieścia lat od powstania pisma 39 numer AP wita czytelnika okładką z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Taka jest też kolorowa część tego wydania – „Relikwiarz katyński”.
Numer przynosi dużą porcję eseju, reportażu, dziennika, fotografii, jednak tak jak poprzednio dominuje poezja. Herbert, Bryll, Szymik, Muszalik, Kolář i Sinkowski – to liryczny trzon AP39. Nie sposób nie wspomnieć o „Orfeuszu sarmackim” Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Antoniego Libery, wierszu sprzed 450 lat, który zachował zdumiewającą aktualność.
Gościem wieczoru był wybitny intelektualista z Krakowa Józef M. Ruszar – pisarz, dziennikarz, literaturoznawca i wydawca, dyrektor likwidowanego właśnie Instytutu Literatury, placówki o ogromnym wydawniczym dorobku, w ciągu kilku lat idącym w setki. Gość w trakcie rozmowy z Markiem Rapnickim czytał fragmenty swych książek, m.in. przejmujący fragment „Czerwonych pająków”, relacji z pobytu w karnej kompanii Wojska Polskiego w 1978 roku.
Piękną oprawę muzyczną spotkania stworzyła Paulina Świerczek, przy akompaniamencie Mariusza Wyciska, prezentując zestaw piosenek z obu stron Atlantyku.
Znakomita, utrzymana w czerni i bieli z jednym czerwonym akcentem, scenografia świetnie konweniowała z tematyką czytanych tekstów, jak też z niepewną sytuacją w Europie.
(M.R.)
Najnowsze komentarze