Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Zapytaj prawnika. Czy spadkobierca może być świadkiem testamentu ustnego?

28.05.2024 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Wyjaśniając najprościej, zniesławienie to pomówienie jakieś osoby (lub grupy osób itd.) o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Jest to więc pewien uszczerbek na czci lub godności danej osoby. Przez pomawianie należy rozumieć przypisywanie, zarzucanie, posądzanie lub oskarżanie innej osoby o określone postępowanie lub właściwości, które zawierają negatywną oceną mającą prowadzić do poniżenia pomawianego „w oczach” opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności. Najczęściej chodzi o informacje nieprawdziwe, ale w pewnych okolicznościach może dotyczyć również informacji prawdziwych. Pomawianie innej osoby w wyżej opisany sposób jest karalne. Grozi za nie kara grzywny lub kara ograniczenia wolności. W sytuacji gdy sprawca dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania wówczas grozi mu surowsza odpowiedzialność, ponieważ grozi munie tylko kara grzywny czy kara ograniczenia wolności ale także kara pozbawienia wolności do roku.

Pamiętaj!

Wolność słowa nie jest nieograniczona. Zawsze należy ważyć słowa, bo w pewnych okolicznościach, takich jak te opisane powyżej, nieodpowiedzialne zachowanie może grozić odpowiedzialnością karną.

Ciekawostka!

Pomówić można nie tylko osobę fizyczną ale także osobę prawną, np. jakąś instytucję lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

  • Numer: 22 (1673)
  • Data wydania: 28.05.24
Czytaj e-gazetę