Tancerze Strzechy świętują. To już siedem dekad na scenie
Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” ma już 70 lat! Z tej okazji Raciborskie Centrum Kultury przygotowuje wiele atrakcji i już teraz zaprasza do wspólnego świętowania.
Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy to zespół ludowy z wieloletnią tradycją działający przy Raciborskim Centrum Kultury. Jego początki sięgają 1954 roku. Uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia odbędą się we wrześniu. Już teraz można wziąć udział w konkursie plastycznym „Z folklorem za pan brat”, natomiast w czerwcu odbędą się spotkania i warsztaty folklorystyczne.
Zespół Pieśni o Tańca „Strzecha” rozpoczął swoją działalność w 1954 roku, dzięki staraniom Michała Kuliga (późniejszego kierownika) oraz Konrada Małka (choreografa). Przyświecała im idea kultywowania tradycji folklorystycznych, a w szczególności tańca ludowego ziemi raciborskiej. W 1957 roku pracę z Zespołem podjęła Zofia „Jola” Rymsza, której miłość do swoich podopiecznych i folkloru, jak również zaangażowanie, trud i oddanie oraz wieloletnią pracę postanowiono uhonorować w 2003 roku, nadając Zespołowi jej imię.
Zespół jest ewenementem na folklorystycznej mapie ziemi raciborskiej – w swojej historii skupiał tancerzy w wieku od 3 do 80 lat, których kolejne pokolenia czerpią radość ze wspólnego tańca i śpiewu. W repertuarze Zespołu znajduje się bogaty folklor całego obszaru śląska, tańce narodowe oraz tańce i zabawy z innych regionów Polski, np. ziemi lubuskiej, Opoczna, Górali żywieckich. ZPiT „Strzecha” bierze udział w wielu imprezach na terenie miasta i okolic, uczestniczy w festiwalach, przeglądach i konkursach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
Obecnie ZPiT Strzecha składa się z dwóch prężnie działających grup: Mała Strzecha oraz Strzecha Seniorzy. Od 2021 roku choreografem zespołu jest Tomasz Dworak, zawodowy i wieloletni tancerz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Akompaniatorem wszystkich grup podczas zajęć i występów jest Henryk Malon, a śpiew prowadzą Alicja Ploch-Burda oraz Zbigniew Mużelak.
(red)
Najnowsze komentarze