Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

Konferencja pełna praktycznych porad

07.05.2024 00:00 red

Zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Spektrum” była już 10. takim przedsięwzięciem. Wróciła na Zamek Piastowski, bo w czasie remontu sali konferencyjnej działacze musieli szukać innych miejsc.

– Kontynuujemy tematykę podjętą parę lat wcześniej i kładziemy nacisk na problemy osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu. Niedawno mówiliśmy o otwarciu Zakładu Aktywizacji Zawodowej, teraz poruszamy sprawę seksualności niepełnosprawnych – mówiła Nowinom Małgorzata Jańska prezes stowarzyszenia.

Uznała temat konferencji za ważny, ale trudny, dla rodziców, pedagogów i terapeutów. – Dziś jest tu przekazana masa praktycznych rad, jak postępować, jak się otworzyć. Byłam wcześniej na podobnej konferencji w Gliwicach, którą prowadziła pani Izabela Fornali. Śledziłam ją wcześniej na Facebooku, wiedziałam, że jest polecana jako najlepsza specjalistka w Polsce w temacie seksualności niepełnosprawnych. Dlatego cieszę się, że udało się zaprosić ją do Raciborza – powiedziała Jańska.

Konferencję skierowano do osób, które mają styczność z niepełnosprawnymi. Oprócz raciborzan i uczestników z regionu, przybyli goście nawet z Bytomia czy Chorzowa.

Patronem wydarzenia był prezydent Raciborza. – Każdy z nas powinien wykazać odrobinę refleksji nad sytuacją osób niepełnosprawnych. Bo trzeba sobie uświadomić, z jakimi problemami ci ludzie się zmagają, jakie mają ograniczenia w wielu dziedzinach. Ważne, żeby to dostrzegać, żeby na to reagować. Stąd zaangażowanie samorządu np. w takie konferencje – mówił nam Dariusz Polowy.

Spotkania o tematyce naukowej nazwał drążeniem słowem, przykładami, docieranie do umysłów, do serc, z jakimi problemami mierzy się niepełnosprawny i jego opiekun. – Dla mnie jako prezydenta ważne, że udało się wprowadzić takie tematy pod dyskusję. Czasem podejmowanie decyzji na forum samorządowym było burzliwe, nieraz żenujące, ale mamy windę w urzędzie i powstaje ZAZ. To przedsięwzięcie, które powinno powstać wiele lat wcześniej. Za 1-2 lata będzie on funkcjonował. Wprowadzi osoby niepełnosprawne do życia, do pracy, do zarabiania pieniędzy. Co jest dla zdrowych powszedniością, dla niepełnosprawnych zazwyczaj bywa nieosiągalnym celem – podsumował D. Polowy.

(ma.w)

  • Numer: 19 (1670)
  • Data wydania: 07.05.24
Czytaj e-gazetę