Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Korpus wsparcia seniorów. OPS rozdał 200 opasek życia i to nie koniec

07.05.2024 00:00 red

– Projekt z opaskami jest ciekawy i bardzo użyteczny – mówi o nim radna miejska Magdalena Kusy. – Urządzenie wydaje się być dosyć łatwe w obsłudze dla seniorów, intuicyjne. To nie tylko łączenie się tej osoby z jakąś pielęgniarką bądź innym opiekunem, ale osoby przypisane do obsługi tego konkretnego seniora, one również mogą informować rodzinę o stanie tej osoby – dodaje Kusy.

Opaski życia i usługi sąsiedzkie

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu Danuta Rassek poinformowała radę miasta, że kontynuowany jest program Korpus wsparcia seniorów, rozpoczęty w zeszłym roku.

W nowej edycji program jest poszerzony. Istnieje możliwość by starać się o dofinansowanie na usługi sąsiedzkie. Dodatkowo można uzyskać zrefundowanie abonamentu dla osób, które otrzymały tzw. opaski życia w zeszłym roku. Zaplanowano także zakup nowych opasek z abonamentem na 2024 rok.

Magdalena Kusy sugerowała szefowej OPS, aby możliwie szeroko rozpropagować informację o programie. – Póki co wiedza na ten temat nie jest duża. Takim najłatwiejszym sposobem dotarcia jest jakaś krótka informacja do odczytania w parafiach. Tak, aby seniorzy oraz ich rodziny o tym zostali poinformowani – zasugerowała M. Kusy.

Dyrektor ośrodka Danuta Rassek przekazała, że w zeszłym roku ośrodek rozdał 200 opasek. Odbyły się spotkania organizowane przez urząd miasta z kołami emerytów i rencistów, a także z radą seniorów. – Starano się to szeroko rozpowszechnić – przekonywała Rassek.

Przekazała ponadto, że od stycznia OPS nadal opłaca abonament użytkownikom opasek.

Przewodniczący rady miasta Marian Czerner ocenił, że monitoring działa i jest to bardzo dobra forma wsparcia dla raciborskich seniorów.

Późne ogłoszenie

Nowy nabór do programu został przez ministerstwo ogłoszony przed 20 grudnia 2023 roku. Oceniła, że to bardzo późno. Przygotowania do aplikowania zajęły kilka tygodni i zgłoszenia dokonano dopiero wczesną wiosną.

Radna Ludmiła Nowacka zapytała, jak wyglądają usługi sąsiedzkie? – Czy ta grupa zainteresowanych się rozwija i jak państwo opiniują tą usługę? – pytała.

Dyrektor Danuta Rassek wyjaśniła, że OPS dopiero rozpocznie takie działania. Zrobi to w momencie przyznania rządowej dotacji.

W ramach programu ośrodek może objąć pomocą sąsiedzką grupę 10. osób. – Jeżeli tylko osoby będą zainteresowane, będą zadowolone z tej formy usług, to na pewno będziemy się starali, żeby to rozwinąć – obiecała szefowa OPS-u.

Przewodniczący Czerner pytał ją, czy rozdanie stu opasek wynika z ograniczeń programowych, czy tylu zgłosiło się seniorów, którzy chcieliby skorzystać z tego programu i z tej opieki zdalnej? – Bo w ubiegłym roku było 200, w tym roku mamy tylko 100 – zainteresowało szefa rady.

Chcą zwiększać dostęp do projektu

Dyrektor Rassek przekazała, że łącznie jest 300 opasek. – W zeszłym roku planowaliśmy 100, ale w związku z tym, że udało nam się w ramach zapytania ofertowego uzyskać o wiele niższą cenę tej opaski i było duże zainteresowanie, zostały nam środki finansowe. Dlatego udało nam się dokupić jeszcze 200 opasek. Na ten moment jest taka sytuacja, że rozdaliśmy 200 opasek, ale w międzyczasie około 40 osób nam oddało te opaski, bo jak twierdziły, nie spełniły ich oczekiwań. W ramach nowego programu chcemy zakupić 100 kolejnych. Jeżeli pozwolą na to środki finansowe, a będzie duże zainteresowanie, to będziemy jeszcze zwiększać tą ilość – zadeklarowała przed radą miasta.

(opr. m)


Opaska z przyciskiem SOS

Miasto Racibórz realizuje projekt, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa raciborskich seniorów. Zakupiono opaski wyposażone w funkcję teleopieki.

Całość inwestycji została sfinansowana w ramach programu „Korpus wsparcia seniorów”, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, do którego Miasto Racibórz przystąpiło w sierpniu 2023 roku.

Projekt jest skierowany do mieszkańców Raciborza, którzy ukończyli 65 rok życia i mieszkają sami lub z bliskimi osobami, które nie są w stanie zapewnić im należytej opieki w życiu codziennym.

Prezydent Dariusz Polowy, zaznaczył wówczas, że bezpieczeństwo seniorów ma ogromne znaczenie dla miasta, dlatego program jest całkowicie bezpłatny i takim pozostanie. Koszty zakupu opasek oraz opłat związanych z abonamentem są pokrywane ze środków zewnętrznych i budżetu Miasta Racibórz. Użytkownik nie poniesie żadnych kosztów związanych zarówno z zakupem, jak i z miesięcznym abonamentem, czy serwisem.

Głównym celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz umożliwienie seniorom samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Opaski posiadają przycisk SOS, umożliwiający nawiązanie połączenia z telecentrum czynnym 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Dodatkowo, dzięki opasce można kontrolować puls, ciśnienie, temperaturę oraz saturację. Urządzenie wyposażone jest również w detektor upadku oraz czujnik GPS.

Osoby zainteresowane dołączeniem do programu mogą zgłaszać się do siedziby OPS w Raciborzu.

Całkowity koszt zakupu opasek oraz opłacenia abonamentów wyniósł w 2023 roku 54 450 zł

  • Numer: 19 (1670)
  • Data wydania: 07.05.24
Czytaj e-gazetę