Niedziela, 1 września 2024

imieniny: Bronisławy, Idziego, Bronisza

RSS

W Kuźni Raciborskiej oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

09.04.2024 00:00 red

W czwartek, 4 kwietnia w samo południe na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej przed Dębem Pamięci poświęconemu płk. Hugonowi Mijakowskiemu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni popełnionych przez wojska NKWD w 1940 r.

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku. Asystę wojskową w postaci kompanii honorowej wystawił 6. Batalion Powietrzno-Desantowy z Gliwic. W Apelu Poległych, który został zorganizowany już po raz 15. oprócz szkolnej społeczności udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego (starosta raciborski Grzegorz Swoboda i burmistrz Paweł Macha), Straży Granicznej (mjr Jacek Jacków i kapelan ks. ppor. Artur Suska), Policji (asp. sztab. Piotr Wydra), Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (inż. Jan Skibiński i leśnik Alicja Bownik), Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka (hm. Marek Rybicki), a także kultury i oświaty – dyrektor MOKSiR Anna Gasidło, dyrektor MOW Grzegorz Mitkiewicz oraz Wojciech Gdesz, który przez wiele lat koordynował przebieg tego podniosłego przedsięwzięcia. Wojskową część uroczystości poprowadził mjr Paweł Kostka z WCR w Rybniku.

Upamiętnić, by nie zapomnieć

Dąb w Kuźni Raciborskiej został zasadzony w 2009 r. w ramach edukacyjnego programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Jego celem było uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci. – Jako szkoła jesteśmy dumnymi kustoszami miejsc pamięci: dębu płka Hugona Mijakowskiego oraz dębu syna tej ziemi – kpt. Karola Grzesika – ofiar zbrodni katyńskiej. Chcemy z dumą i szacunkiem pochylić dziś głowy nad tragedią polskich oficerów pomordowanych na wschodzie w kwietniu 1940 r. Chcemy – tak, jak czyniliśmy to w poprzednich latach – oddać hołd oficerom Wojska Polskiego, policjantom, funkcjonariuszom Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Służby Więziennej – najlepszym synom narodu polskiego – powiedział do zgromadzonych przewodniczący Rady Samorządu Uczniowskiego Karol Bienia.

Lekcja historii i patriotyzmu

W minionych latach Apel Poległych odbywał się przeważnie 13 kwietnia, czyli w rocznicę odkrycia w lasach pod Katyniem masowych mogił, kryjących szczątki polskich oficerów. W tym roku wydarzenie przyspieszono. – Musieliśmy trochę podporządkować się pod kalendarz wojska, a ponieważ zależało nam na tym, by udział wzięła kompania honorowa, to uroczystość zorganizowaliśmy nieco wcześniej – mówi Kinga Apollo, którą zapytaliśmy także o to, jak uczniowie traktują udział w tak nietypowej lekcji? – Dla starszych uczniów jest to na pewno bardzo dobra lekcja historii i patriotyzmu. Dbamy o to, by ta pamięć cały czas trwała. Natomiast dla młodszych to bardziej atrakcja, że mogą zobaczyć żołnierzy i oddawaną przez nich salwę honorową – dodaje dyrektor kuźniańskiej podstawówki.

Obecny podczas uroczystości burmistrz Paweł Macha podkreślił z kolei, że udział wojska pokazał, iż żołnierski mundur jest już stałym elementem kuźniańskiego krajobrazu, a obecność uczniów wspaniałą tradycją. – Młodzi muszą mieć pełen szacunek do tego, co miało miejsce przed laty. Bez korzeni nie byłoby nas. Musimy więc o tym pamiętać, by nie rozpłynęło się we mgle – zaznaczył włodarz.

Bartosz Kozina

  • Numer: 15 (1666)
  • Data wydania: 09.04.24
Czytaj e-gazetę