Starcie o władzę. 19 osób rywalizuje o 7 stanowisk
W gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego zgłosiło się łącznie 19 kandydatów na 7 stanowisk wójtów i burmistrzów. Decyzję o tym, kto będzie kierował władzą przez kolejne pięć lat, podejmą wyborcy 7 kwietnia. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska w pierwszej turze co najmniej 50 proc. głosów, odbędzie się druga tura głosowania. Ta zasada dotyczy miejscowości, w których jest więcej niż dwóch kandydatów.
Kornowac
Trzy osoby ubiegają się o stanowisko wójta w Kornowacu. Grzegorz Niestrój (54 l.), mający za sobą trzy kadencje jako włodarz gminy, kandyduje z ramienia KWW Twoja Gmina Twój Dom. Katarzyna Siedlaczek (38 l.), obecna radna Rady Gminy Kornowac, startuje z KWW Gmina Wspólnym Dobrem. Natomiast Marian Zimermann (50 l.) z Pogrzebienia, aktualny przewodniczący Rady Gminy Kornowac, kandyduje z KWW Głos Mieszkańców.
Krzanowice
W wyborach samorządowych z 2018 roku na urząd burmistrza Krzanowic wystartował tylko jeden kandydat, ale teraz jest aż czterech pretendujących do tej funkcji. Andrzej Strzedulla (44 l.), obecny burmistrz, ubiega się o reelekcję po dwóch kadencjach z ramienia KWW Wspólna Gmina Krzanowice. Jarosław Gałkowski (56 l.), niedawny wiceburmistrz, również pragnie objąć stery gminy, startując z KWW Silna Gmina to jej mieszkańcy. Do wyścigu włączył się także Piotr Gazda (46 l.) z KWW Gminna Przyszłość Razem, przedsiębiorca i sportowiec, oraz Adam Mróz (34 l.) z KWW Alternatywa dla Gminy Krzanowice, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.
Pietrowice Wielkie
Do walki o urząd wójta w Pietrowicach Wielkich zgłosiło się dwóch kandydatów. Andrzej Wawrzynek (64 l.), obecny wójt przez pięć kadencji, występuje z ramienia KWW Doświadczenie Rozwój Odpowiedzialność. Natomiast Adam Wajda (47 l.), były sekretarz gminy i aktualny menedżer w Eko-Oknach, a także przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, kandyduje z listy KWW Z Miłości do Gminy.
Rudnik
W gminie Rudnik o drugą kadencję ubiega się Piotr Rybka z Gamowa, mający 41 lat, startujący z KWW Razem Dla Gminy. Dodatkowo kandyduje 51-letni Jan Badurczyk z Łubowic, był szef Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych w Rudniku, zwolniony za czasów Rybki. Obecnie związany zawodowo z Miejskim Zarządem Budynków w Raciborzu, gdzie pełni funkcję kierownika Działu Techniczno-Inwestycyjnego, startuje z KWW Dialog i Rzetelność.
Kuźnia Raciborska
Trzech kandydatów rywalizuje o stanowisko burmistrza Kuźni Raciborskiej. Paweł Macha (54 l.), aspirujący do trzeciej kadencji, jest reprezentantem KWW Stabilny Rozwój. Wojciech Gdesz (47 l.), były wiceburmistrz gminy, startuje z listy KWW Zmiana dla Rozwoju. Natomiast Paweł Dzieżok (37 l.) z Rud, specjalizujący się w obsłudze klientów biznesowych w branży telekomunikacyjnej, kandyduje z KWW Jednym Głosem.
Nędza
Obecna wójt Nędzy, Anna Iskała, nie ubiega się ponownie o to stanowisko, jednak czworo kandydatów wyraża nim zainteresowanie. Gerard Przybyła (49 l.), który jest obecnie przewodniczącym Rady Gminy Nędza, startuje z KWW Gerarda Przybyły Razem dla Rozwoju Gminy. Franciszek Marcol (55 l.), były wójt Nędzy w latach 2002-2006 i obecnie radny Powiatu Raciborskiego, kandyduje z KWW Franciszka Marcola. Leszek Pietrasz (50 l.), pracownik miejscowego urzędu ds. informatyki i ochrony, prezentuje się jako kandydat KWW Leszek Pietrasz Gmina Nasz Wspólny Dom. Natomiast Leszek Gomółka (47 l.) z Ciechowic, aktualny radny z Nędzy oraz pracownik Akademii Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ), gdzie pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Techniki, startuje z KWW Wspólna Przyszłość Gminy Nędza.
Krzyżanowice
W Krzyżanowicach jedyny kandydat na wójta to Grzegorz Utracki (55 l.), który pełni tę funkcję od trzech kadencji. Choć brak konkurencji, wybory jednak się odbędą. Mieszkańcy otrzymają karty do wyrażenia opinii poparcia dla kandydata, z możliwością zaznaczenia „Tak” lub „Nie”. Kandydat zostanie wybrany na urząd, jeśli zdobędzie więcej niż połowę ważnych głosów. W przypadku braku uzyskania większości ważnych głosów, wyboru wójta dokona rada gminy większością głosów w tajnym głosowaniu. Prawo do zgłoszenia kandydata na wójta przysługuje grupie radnych stanowiącej co najmniej jedną trzecią składu rady. Jeśli rada gminy nie dokona wyboru wójta w ciągu dwóch miesięcy od daty wyborów, premier, na wniosek odpowiedniego ministra ds. administracji publicznej, wyznaczy osobę pełniącą obowiązki wójta do zakończenia kadencji.
(mad)
Najnowsze komentarze