Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Michał Fita zarzuca prezydentowi Raciborza, że stoi za hejterskim profilem FB

19.03.2024 00:00 red

Kandydat na prezydenta miasta z KWW Michał Fita dla Raciborza zaprosił media na plac Długosza. Tu miał skrytykować włodarza za brak działań wobec centralnego placu w mieście, ale zaczął briefing od informacji o zgłoszeniu Dariusza Polowego i Michała Ziółkowskiego na policję w Kietrzu, jako naruszających dobra osobiste dyrektora CKiS Michała Fity.

Kamery na VIP-ów

Kandydat na włodarza Raciborza zapowiedział na swojej konwencji 5. kadencyjnych konkretów i cyklicznie organizuje briefingi prasowe, omawiając szczegóły swego programu.

Przed tygodniem mówił na Płoni o nowym moście nad kanałem Ulgi, a 13 marca chciał opowiedzieć o planach wobec placu Długosza.

Zrezygnował z tego pomysłu, bo wolał poruszyć temat, który zbulwersował jego i popierających go kandydatów z komitetu.

Fita na plac Długosza przyszedł w towarzystwie aspirujących o mandat radnego miejskiego – Anny Banaszek-Wycisk i Kamila Ludwikowskiego. Transmisję wideo przeprowadził dla Fity Szymon Szrot kandydujący do rady powiatu.

M. Fita opowiedział mediom jak w niedzielę 10 marca prezydent Raciborza i prezes wodociągów udali się do Kietrza i wykonali przy wejściu do Tkalni zdjęcia. Zarejestrowały ich kamery monitoringu. Dyrektor centrum podkreślił, że fotografujący był w ciemnych okularach i czapce z daszkiem. Porównał takie maskowanie do metod bohaterów duńskiej komedii o pechowych złodziejach – Gangu Olsena. Fita nazwał takie metody śmiesznymi, małostkowymi. Z jego relacji wynika, że prezydent z prezesem fotografowali usterki i ubytki w elewacji budynku, na schodach wejściowych.

„Fejkowe, anonimowe i hejterskie”

Jak poinformował Michał Fita dzień po wizycie pod Tkalnią tych dwóch raciborzan piastujących publiczne funkcje, na Facebooku pojawił się profil – jego zdaniem anonimowy, hejterski – poświęcony dyrektorowi Ficie Zawiera materiały zdjęciowe zbieżne z tym, co zaobserwował na nagraniu z monitoringu wejścia do Tkalni.

Z relacji dyrektora wynika, że profil zawiera informacje mające go zdyskredytować, postawić w negatywnym świetle.

– Budynek jest w trakcie remontu, tam jest plac budowy – bronił się szef placówki tłumacząc stan obiektu.

Utworzenie według Fity „fejkowego, anonimowego i hejterskiego konta”, za którym miałby stać włodarz Raciborza jest skandalem.

– Treści tam zawarte są w tonie komentarzy na portalach internetowych i można tu insynuować różnego rodzaju insynuacje. Sprawa trafiła na policję, jest rozwojowa – nadmienił Michał Fita.

Osobiście rozpoznał prezydenta i prezesa

Spytaliśmy, skąd pewność, że na nagraniu są właśnie Dariusz Polowy i Michał Ziółkowski. Na zdjęciach, jakie Fita pokazał dziennikarzom, nie można było tego stwierdzić.

– Osobiście rozpoznają tych panów, to zrzut z kamery monitoringu, materiał dowodowy. Zdjęcie z paskiem to celowe zasłonięcie, bym nie narażał się na kłopoty – tłumaczył wiceprezydent Raciborza w latach 2018-2020.

Sfilmowanych pod Tkalnią nazwał Dariuszem P. (na zdjęciu z paskiem na oczach, idącego obok Tkalni) i Michałem Z. (na zdjęciu odwróconego tyłem, w czapce, z telefonem).

Michał Fita krótko poruszył jeszcze wątek zaniedbanego placu Długosza w Raciborzu. Stanął na klawiszujących płytach chodnikowych i poruszył nimi. – Były w urzędzie pieniądze na remont tego placu – nawiązał do czasów, kiedy miastem rządził Mirosław Lenk, wówczas jego konkurent polityczny.

Zauważyliśmy, że wspomniane pieniądze na plac przeznaczono na budowę Bulwarów Nadodrzańskich na drugim brzegu, kiedy Fita pracował w magistracie (dokładnie część tych środków, gdyż na przebudowę placu pozyskano ponad 6 mln zł, a Bulwary kosztowały połowę z tej kwoty – przyp. red.).

– Pieniądze były i nie ma – dodał jeszcze Fita. Co do bulwarów, to wspomniał o wcześniejszym sprzeciwie wobec wylewania betonu nad Odrą.

Lista dokonań i sprawa mostu

Na pytania z innego zakresu Fita nie chciał odpowiadać na tym briefingu, tłumacząc, że tego dnia skupia się na sprawie z fejkowym kontem i nagraniu prezydenta z prezesem.

Gospodarz briefingu miał ze sobą zestawienie działań remontowych i inwestycyjnych podjętych w okresie dyrektorowania Tkalni i przedstawił je poproszony przez media. Ich lista była obszerna.

Korzystając z obecności na briefingu Anny Banaszek-Wycisk spytaliśmy o jej zainteresowanie sprawą budowy mostu na Uldze, czyli kontynuacji budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna. Pani Anna, mieszkanka Brzezia, zawodowo zajmuje się branżą projektową i przyznała, że warto się pospieszyć z działaniami w sprawie inwestycji, by wykorzystać obowiązującą decyzję środowiskową dla RDRP. Jeśli miałaby zostać sporządzona nowa, budowa mostu oddali się o wiele lat.

(ma.w)

  • Numer: 12 (1663)
  • Data wydania: 19.03.24
Czytaj e-gazetę