Zapytaj prawnika. Czy dzieci mogą być świadkami w sprawie rozwodowej swoich rodziców?
Pytanie jest o tyle istotne, że chodzi w nim o to na ile chronione są dzieci stron w sprawie rozwodowej rodziców. Czy mogą być przesłuchiwane? I dla wykazania jakich faktów?Postępowanie rozwodowe jest bowiem specyficznym postępowaniem ze względu na osobisty charakter takich spraw, czasem nawet intymny, często ustalane są fakty z pożycia małżeńskiego. Czy małoletnie dzieci powinny uczestniczyć w takich sprawach? W ocenie ustawodawcy dzieci powinny być chronione w sprawach małżeńskich.
Obowiązujące obecnie przepisy wprowadzają bezwzględny zakaz przesłuchiwania w charakterze świadków małoletnich, którzy nie ukończyli lat 13, a jeśli małoletni są zstępnymi stron, wówczas cenzus wieku wynosi 17 lat, czyli dzieci stron w sprawie rozwodowej swoich rodziców, którzy nie ukończyli lat siedemnastu, nie mogą być przesłuchiwane w charakterze świadków. Od przesłuchania małoletniego należy odróżnić wysłuchanie małoletniego, jeśli tylko jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie następuje na posiedzeniu niejawnym, które odbywa się w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach w siedzibie sądu lub jeśli dobro dziecka tego wymaga poza jego siedzibą.
W powyższych uregulowaniach chodzi przy tym o każde dzieci stron, również te przysposobione i te w stosunku do których zachodzi domniemanie ojcostwa męża matki, dzieci pozamałżeńskie pochodzące prawnie od współmałżonków, dzieci przysposobione przez obje małżonków oraz dzieci jednego z małżonków przysposobione przez drugiego małżonka.
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator
Najnowsze komentarze