Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Interpelacje, zapytania, wypowiedzi.

20.02.2024 00:00 red

Jak wygląda aktywność posłów z naszego regionu?

15 października odbyły się w Polsce wybory parlamentarne, zaś 13 listopada rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Sprawdziliśmy, jak wygląda aktywność sejmowa posłów z okręgu nr 30.

W naszym okręgu wybiera się 9 posłów. Mandat otrzymali: Paweł Jabłoński, Grzegorz Matusiak, Michał Woś, Łukasz Osmalak, Bolesław Piecha, Gabriela Lenartowicz, Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała i Roman Fritz.

Posłowie w ramach swojej aktywności sejmowej mają cały szereg możliwości. Mogą składać interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących i wygłaszać oświadczenia oraz zabierać głos na posiedzeniach. Pracują też w różnego typu komisjach i podkomisjach. Przynależą również do różnych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych oraz zespołów.

Interpelacje dotyczą raczej problemu ogólnopolskiego np. zmiany przepisów w ruchu drogowym, zapytania zaś bardziej lokalnych spraw lub konkretnej osoby jak np. remont drogi krajowej w danym okręgu. Oświadczenia poselskie mogą dotyczyć różnych tematów ,nawet okolicznościowych. Poseł może wygłosić oświadczenie dotyczące jubileuszu szkoły czy straży pożarnej albo przedstawić swoje refleksje na jakiś temat.

Dotychczas odbyły się 4 posiedzenia. Szczegóły można zobaczyć na stronie Sejmu. Zobaczmy zatem, jak pracowali „nasi” posłowie w tym krótkim okresie.

oprac. FK, źr. www.sejm.gov.pl


Paweł Jabłoński

Jest członkiem Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Należy również do Parlamentarnego Zespołu ds. Działań w Zakresie Proobronności i Bezpieczeństwa.

Poseł Jabłoński dotychczas zabrał głos z mównicy sejmowej 21 razy.

Złożył jedno pytanie w sprawach bieżących na temat odebrania środków finansowych przeznaczonych dla uczelni publicznych na cele inwestycyjne.

Udział w głosowaniach to 83.16%. (163 z 196 głosowań).


Grzegorz Matusiak

Poseł jest członkiem Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Należy również do Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie i Akcji Katolickiej, Parlamentarny Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce (przewodniczący), Parlamentarnego Zespołu ds. Lecznictwa Uzdrowiskowego, Mundurowej Służby Zdrowia, Rehabilitacji i Gmin Uzdrowiskowych, Parlamentarnego Zespołu ds. Spółdzielczości Mieszkaniowej, Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych (wiceprzewodniczący), Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Społecznego Budownictwa Mieszkaniowego, Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Województwa Śląskiego, Parlamentarnego Zespołu Sportowego.

Matusiak dotychczas nie zabrał głosu z sejmowej mównicy. Nie złożył również interpelacji, zapytania, nie wygłosił również oświadczenia.

Udział w głosowaniach posła to 93.88% (184 z 196 głosowań).


Michał Woś

Poseł należy do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (zastępca przewodniczącego) i Komisji Ustawodawczej. Jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Województwa Śląskiego.

Poseł 7 razy wystąpił na posiedzeniach Sejmu.

Poseł złożył dwie interpelacje: w sprawie wejścia Polski do strefy euro oraz w sprawie prac nad użeglowieniem Odry oraz zapytanie w sprawie wpływu potencjalnie występującego konfliktu interesów podsekretarz stanu Marii Ejchart, w związku z ukrywaniem przez Ministerstwo Sprawiedliwości drugiego członu jej nazwiska. Wygłosił trzy oświadczenia: w sprawie potrzeby działań rządu dla ratowania spółki Rafako w Raciborzu, w sprawie skutków gospodarczych polityki klimatycznej Unii Europejskiej, w sprawie niektórych działań ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Udział w głosowaniach posła to 91.33% (179 z 196 głosowań).


Łukasz Osmalak

Poseł należy do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych (zastępca przewodniczącego), Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Podkomisja stała do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów (zastępca przewodniczącego). Parlamentarnego Zespołu ds. Działalności Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Parlamentarnego Zespołu ds. Edukacji Domowej, Parlamentarnego Zespołu ds. Towarzystw Budownictwa Społecznego, Parlamentarnego Zespołu ds. Województwa Śląskiego, Parlamentarnego Zespołu Sportowego (wiceprzewodniczący).

Dotychczas poseł zabrał głos 4 razy.

Poseł Osmalak złożył trzy interpelacje: w sprawie profilu wojewody śląskiego w portalu społecznościowym Facebook i jego wykorzystywania do celów innych niż informowanie o działalności instytucji, w sprawie dokumentów przygotowanych w celu realizacji inwestycji kolei dużych prędkości i Centralnego Portu Komunikacyjnego, w sprawie edukacji dotyczącej relacji z osobami z niepełnosprawnością oraz dwa pytania w sprawach bieżących w sprawie planów rządu wobec instytutów powołanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, w sprawie statusu realizowanego przez Lasy Państwowe programu „Las Energii” w zakresie budowy infrastruktury umożliwiającej rozwój elektromobilności w Polsce oraz wygłosił oświadczenie w sprawie planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i sieci Kolei Dużych Prędkości.

Udział w głosowaniach wynosi 100 procent (196 głosowań).


Bolesław Piecha

Poseł należy do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Komisji Zdrowia oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Województwa Śląskiego.

Dotychczas raz zabrał głos z mównicy sejmowej.

Udział w głosowaniach: 92.86% (182 z 196 głosowań).


Gabriela Lenartowicz

Posłanka należy do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (zastępca przewodniczącego), Parlamentarnego Zespołu ds. Lasów, Parlamentarnego Zespołu ds. przeciwdziałania otyłości i zdrowego odżywiania, Parlamentarnego Zespołu ds. Przeskalowanych Inwestycji (m.in. CPK) i Przymusowych Wywłaszczeń, Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry, Parlamentarnego Zespołu ds. Województwa Śląskiego, Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Drzew (wiceprzewodnicząca), Parlamentarnego Zespołu „Rodzice dla klimatu” (wiceprzewodnicząca).

Posłanka raz zabrała głos podczas posiedzenia Sejmu.

Lenartowicz złożyła jedną interpelację w sprawie podwykonawców branży budowlanej oraz jedno pytanie w sprawach bieżących w sprawie wyłączenia najcenniejszych obszarów leśnych z wycinki i zwiększenia powierzchni parków narodowych.

Udział w głosowaniach: 80.10% (157 z 196 głosowań).


Krzysztof Gadowski

Poseł należy do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (zastępca przewodniczącego) oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Jest również członkiem Poselskiego Zespołu Strażaków.

Gadowski 9 razy zabrał głos na posiedzeniach Sejmu.

Udział w głosowaniach: 98.98% (194 z 196 głosowań).


Marek Krząkała

Poseł jest członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych. Należy także do Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Hodowców Psów Rasowych i Poselskiego Zespołu Strażaków.

Krząkała 5 razy zabrał głos z mównicy sejmowej.

Złożył jedną interpelację w sprawie interpretacji przepisów art. 15gg ust. 7 tzw. ustawy covidowej i obowiązku zwrotu przez przedsiębiorców pomocy wraz z odsetkami udzielonej w ramach tarczy antykryzysowej.

Udział w głosowaniach: 100.00% (196 z 196 głosowań).


Roman Fritz

Poseł należy do Komisji Gospodarki i Rozwoju, Podkomisji stałej do spraw przedsiębiorczości, Komisji Spraw Zagranicznych, Parlamentarnego Zespołu ds. Cenzury w Mediach Społecznościowych, Parlamentarnego Zespołu ds. Gwarancji Własności i Wolności Gospodarczej Polaków, Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków, Parlamentarnego Zespołu ds. Wsparcia i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Zarządu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Poseł Roman Fritz 11 razy zabrał głos z mównicy.

Wygłosił 3 oświadczenia: w sprawie zarządzenia Marszałka Sejmu dotyczącego przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa posła Grzegorza Brauna przy wejściu do Sejmu, w sprawie głosowania Sejmu nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Grzegorza Brauna, w sprawie planów legislacyjnych rządu dotyczących aborcji.

Udział w głosowaniach: 91.33% (179 z 196 głosowań).

  • Numer: 8 (1659)
  • Data wydania: 20.02.24
Czytaj e-gazetę