Wybory samorządowe 2024. Jak przedstawia się kalendarz wyborczy?
Zbliża się czas wyborów samorządowych w Polsce, a z nimi związane procedury i terminy. Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, listy kandydatów na radnych do gmin, rad powiatów oraz sejmików województw będzie można składać do 4 marca. Natomiast termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upłynie 14 marca. Te daty wynikają z załącznika do projektu rozporządzenia dotyczącego terminów wyborów samorządowych, który oczekuje na podpis premiera i publikację.
Rozporządzenie premiera w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, pierwsza tura wyborów planowana jest na 7 kwietnia, a druga na 24 kwietnia, co potwierdziło wcześniejsze doniesienia. – Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności – oznajmił na konferencji prasowej Donald Tusk. Więcej: Premier podał datę wyborów samorządowych w 2024 roku.
Podczas wyborów samorządowych wybieramy prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych miejskich i gminnych. Dodatkowo wybieramy przedstawicieli do samorządów powiatowych i wojewódzkich. Z tych organów zostaną wyłonieni liderzy, czyli starosta i marszałek, którzy będą kierować zarządami.
Już za dwa tygodnie w całym kraju powinny pojawić się obwieszczenia związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi. Do tego samego dnia, 12 lutego, do Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) lub właściwych komisarzy wyborczych powinny trafić zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych.
(mad)
Oto kluczowe etapy przygotowań przedstawione w formie kalendarza:
• Do 12 lutego powinny być podane do publicznej wiadomości obwieszczenia o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach, liczbie wybieranych w nich radnych do różnych szczebli samorządu itp. Tego samego dnia upływa też termin na zgłoszenie utworzenia komitetów wyborczych.
• Do 22 lutego do komisarzy wyborczych należy zgłaszać kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
• Do 27 lutego powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych
• Do 4 marca o 16.00 upłynie termin zgłaszania tym komisjom list wyborczych kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmików województw.
• Do 8 marca można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
• Do 13 marca PKW przyzna jednolite w całym kraju numery list wyborczych tym z nich, które zostaną zarejestrowane w co najmniej połowie okręgów wyborczych.
• Do 14 marca do 16.00, do gminnych komisji wyborczych powinny zostać zgłoszone kandydatury na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Kampania wyborcza dobiegnie końca w piątek 5 kwietnia o północy.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia między 7.00 a 21.00.
Najnowsze komentarze