Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

List otwarty do mieszkańców Raciborza: Protestujący z Dębicza ujawniają raport WIOŚ z kontroli składowiska śmieci. Wskazują na liczne naruszenia i niezgodność z przepisami

30.01.2024 00:00 red

Inspektorzy z Katowic wskazali „uciążliwe i negatywne oddziaływanie kontrolowanego podmiotu na tereny sąsiadujące”. Wedle raportu kontrole potwierdziły występowanie uciążliwości na tym obszarze. Informują o tym mieszkańcy dzielnicy wraz z byłym prezydentem i posłem Andrzejem Markowiakiem. Napisali do raciborzan list otwarty w tej sprawie.

Szanowni raciborzanie,

Przez ostatnie pół roku próbujemy zatrzymać dewastację naszego miejskiego składowiska odpadów. Pomimo apeli i wezwań kierowanych do odpowiedzialnych za ten stan rzeczy władz, nadal prawie codziennie zwozi się tam z różnych stron Polski, setki ton obcych odpadów.

Nasze wystąpienia są ignorowane, a my, zamiast doczekać się zatrzymania śmieciowej patologii i marnotrawstwa, staliśmy się obiektem niewybrednych, publicznych ataków ze strony prezesa miejskiej firmy zarządzającej składowiskiem, czego dał on ostatnio wyraz w swoim „sprostowaniu” zamieszczonym na portalu „Nasz Racibórz”. Nie zamierzamy wdawać się w polemikę z prezesem J. Makowskim, bo nie mamy ochoty zniżać się do jego poziomu.

Pozwolimy sobie pokazać niniejszym, wiarygodność tej osoby, w konfrontacji z niepodważalnymi faktami.

W tym swoim upublicznionym w styczniu br. „sprostowaniu” prezes naszej spółki RCR R3 – Jan Makowski, zapewnia:

„Składowisko w Raciborzu przeszło i wciąż przechodzi pomyślnie przez wszystkie kontrole uprawnionych podmiotów; nie stwierdzono żadnych – tak beztrosko ujawnianych także w omawianym tutaj „liście otwartym” – nieprawidłowości w prowadzeniu instalacji” i dalej: „Procedury prawne i merytoryczne funkcjonowania składowiska są precyzyjne i jednoznaczne, a co najważniejsze – w całości przestrzegane dla dobra wspólnoty miasta”.

Jak mają się oświadczenia prezesa J. Makowskiego do ponurej rzeczywistości stanu faktycznego, widać m.in. w protokole końcowym z dnia 15 listopada 2023 r. nr WIOS-KATOW 599/2023 z kontroli raciborskiego składowiska odpadów przeprowadzonej, w wyniku interwencji m.in. mieszkańców, przez Służby Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Protokół jest bardzo obszerny, zatem przytaczamy tylko niektóre z jego fragmenty.

W protokole tym stwierdza się m.in.:

• „... Powyższe świadczy o działalności Spółki niezgodnie z punktem 5.16 Instrukcji Prowadzenia Składowiska Odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne zlokalizowanego w Raciborzu przy ul. Rybnickiej 125...”

• „… Zgodnie z powyższym, Spółka nie może przyjmować odpadów o kodzie 17 09 04 do budowy warstwy izolacyjnej. Zgodnie z art. 41 ustawy o odpadach, prowadzenie przetwarzania odpadów wymaga uzyskania zezwolenia. Przetwarzanie odpadów o kodzie 17 09 04 jest zatem prowadzeniem działalności bez zezwolenia”.

• „… Powyższe narusza punkt 5.17 Instrukcji prowadzenia składowiska odpadów”.

• „… Ponadto przeprowadzone w toku kontroli oględziny wykazały, że czasza składowiska nie jest w pełni pokrywana warstwą inertną […] Powyższe jest niezgodne z punktem 5.12 Instrukcji prowadzenia składowiska odpadów [...] warstwa ta, zwana przesypową, powinna przysłaniać zdeponowane odpady, chroniąc je przed rozwiewaniem, emisją odorów oraz zabezpieczając składowisko przed owadami, gryzoniami i ptakami…”

• „… Eksploatacja składowiska odpadów z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego i instrukcji prowadzenia składowiska odpadów ...” – (naruszenie procedur przyjęcia odpadów na składowisko).

• „… Eksploatacja składowiska odpadów z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego i instrukcji prowadzenia składowiska odpadów...” – (naruszenie warunków dotyczących przykrywania warstwą materiału izolacyjnego).

• „… Prowadzenie ewidencji niezgodnie ze stanem rzeczywistym [...] z naruszeniem warunków pozwolenia zintegrowanego i instrukcji prowadzenia składowiska odpadów…”

• „… Niestosowanie środków ograniczających uciążliwości odorowe na Kompostowni…”.

• „…powyższe świadczy, że… Spółka nie prowadzi ewidencji przyjmowanych odpadów w sposób zgodny ze stanem faktycznym…”

• „…w czasie kontroli inspektorzy stwierdzili uciążliwości odorowe na terenie składowiska […]

• w pobliżu kompostowni wyczuwalny był również mocny zapach odpadów komunalnych…”

• „…niewątpliwie ilość interwencji zgłaszanych dotychczas w przedmiotowej sprawie zarówno do WIOŚ jak i do innych organów, w których mieszkańcy wskazują jako źródło uciążliwości odorowych kontrolowaną Spółkę, świadczy o uciążliwym i negatywnym oddziaływaniu podmiotu na tereny sąsiadujące. Również działania GIOŚ wielokrotnie potwierdziły występowanie uciążliwości na terenach sąsiadujących z zakładem. Powyższe świadczy o prowadzeniu instalacji w sposób powodujący powstawanie uciążliwości zapachowych poza terenem prowadzonej działalności…”

• „…zgodnie z kartą charakterystyki odpadów o kodzie 19 05 99 przekazywanych w 2022 r. przez kompostownię RCR R3 [...] odpady spełniały większość kryteriów dopuszczenia […] jednakże poziom rtęci przekroczył prawie 4-krotnie dozwoloną wartość graniczną”.

Szanowni mieszkańcy Raciborza,

Informujemy i zwracamy się do Was z nadzieją, że nasz zbiorowy sprzeciw, powodowany troską o dobro wspólne, zmusi w końcu władze miasta do zatrzymania tej bezprecedensowej patologii i marnotrawstwa na naszym składowisku.

Nie czynimy tego dla poklasku, bo go nie potrzebujemy. Nie zabiegamy o żadne zaszczyty, funkcje czy stanowiska.

Zwracamy Waszą uwagę na ten, dotyczący nas wszystkich, poważny problem. Niebawem przyjdzie nam słono zapłacić za nasze przyzwolenie na dewastację naszego gminnego mienia, a wtedy nikt nie będzie mógł powiedzieć, że o tym nie wiedział!

Z poważaniem

Roman Majnusz, Andrzej Markowiak, Adam Witecki

Racibórz, styczeń 2024 r.

  • Numer: 5 (1656)
  • Data wydania: 30.01.24
Czytaj e-gazetę