środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Dzieci z Pietrowic Wielkich budowały miasto przyszłości

30.01.2024 00:00 red

Produkowały zieloną energię z wiatru i słońca, budowały miasto przyszłości oraz poznały zasady segregacji odpadów – ok. 200 dzieci z gminy Pietrowice Wielkie wzięło udział w warsztatach ekologicznych dla przedszkoli i szkół.

Warsztaty zostały zorganizowane przez VSB Energie Odnawialne Polska we współpracy z firmą „Mamy Energię”. VSB buduje farmę wiatrową Racibórz na terenie gminy Pietrowice Wielkie o mocy zainstalowanej 41,6 MW, która ma dostarczać zieloną energię elektryczną do 40 000 gospodarstw domowych. – Będzie składać się z 13 najnowocześniejszych turbin Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Farma, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 000 ton – informuje inwestor. Zadanie ma zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2024 r. VSB podkreśla: inwestycja jest wpisana w transformację energetyczną Polski i Europy, która odpowiada na kryzysy geopolityczny i klimatyczny. Rozwój odnawialnych źródeł energii to m.in. krok w kierunku uniezależnienia gospodarki energetycznej od importu paliw kopalnych.

Zajęcia edukacyjne zorganizowano w 9 placówkach oświatowych w Samborowicach, Makowie, Cyprzanowie, Krowiarkach i Pawłowie. Największym zainteresowaniem cieszyło się samodzielne produkowanie zielonej energii. Dzieci poprzez zabawę uczyły się, w jaki sposób wytwarzana jest zielona energia: dmuchając w model turbiny wiatrowej, zobaczyły, jak siłą własnego podmuchu wytwarzają energię elektryczną. Do oświetlenia modelu domu światłem słonecznym wykorzystano panele fotowoltaiczne.

– Sprawiało im to dużo radości, bo każdy chciał zobaczyć, czy potrafi oświetlić budynki oraz ile zielonej energii wyprodukują jego płuca – mówi Anna Sadowska-Deś, biolog i edukatorka ekologiczna z firmy „Mamy energię”, która przeprowadzała warsztaty w gminie Pietrowice Wielkie. Duże emocje wzbudziła wizualizacja zanieczyszczonego miasta, które dzieci samodzielnie przekształciły w czystą przestrzeń bez smogu, pełną zieleni, za to z odnawialnymi źródłami energii. Kolejną częścią warsztatów była praktyczna nauka zasad segregacji śmieci.

– Realizując projekty w całej Europie, zawsze współpracujemy ze społecznościami lokalnymi, od Finlandii, przez Francję po Grecję i tę samą zasadę przyjmujemy w Polsce. Nie jesteśmy wyłącznie dostawcą rozwiązań ekologicznych, w porozumieniu z samorządami, zawsze angażujemy się w rozwój miejscowości, w których tworzymy projekty energetyczne – podkreśla Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Dodaje, że kampania edukacyjna na temat produkowania czystej energii z pewnością będzie kontynuowana w ciągu roku. – Ponadto firma udzieliła już wsparcia finansowego na zakup wozu strażackiego w Cyprzanowie, a o dalszej współpracy podejmie decyzję na podstawie rozmów z gminą – przekazuje inwestor.

(oprac. d)

  • Numer: 5 (1656)
  • Data wydania: 30.01.24
Czytaj e-gazetę