środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Epokowy krok. Kuźnia Raciborska zabezpieczyła dostęp do wody na lata

16.01.2024 00:00 red.

W obliczu zmieniającego się klimatu i nawracających okresów suszy, gmina Kuźnia Raciborska uznaje za priorytetowe zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody. Władze miejskie ogłaszają zakończenie inwestycji w nowe ujęcie wód podziemnych, których źródło znajduje się w malowniczych lasach cysterskich.

Całe przedsięwzięcie, warte niemal 12 milionów złotych, zostało pomyślnie zrealizowane. Burmistrz Paweł Macha podkreślał wielokrotnie, że ta inwestycja stanowi kluczowe zabezpieczenie dostępu do wody dla mieszkańców w obliczu zmian klimatycznych, zapewniając zasoby na wiele przyszłych pokoleń.

Do tej pory mieszkańcy gminy korzystali z zasobów kilku płytkich oraz jednego głębokiego źródła wodnego w Rudzie Kozielskiej. W ostatnich latach zauważalne były powtarzające się niedobory, co skłoniło do poszukiwania alternatyw. Władze podejmowały próby rozwiązania problemu poprzez magazynowanie wody oraz nocne pompowanie, starając się sprostać wyzwaniu niedostatku zasobów wodnych.

Z czasem podjęto decyzję o budowie nowego ujęcia wód podziemnych. Znajduje się ono w lesie na pożarzysku, w Solarni, około sześciu kilometrów na północ od miasta. – Myślę, że to epokowe wydarzenie – tak decyzję o realizacji określał Radosław Kasprzyk, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Bo to właśnie GPWiK realizowało zadanie. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 11,8 miliona złotych. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5,4 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przy wkładzie własnym w wysokości 4,2 miliona złotych.

– Olbrzymia inwestycja, choć mało widoczna, zaopatrzenia gminy w wodę właśnie została zakończona. Wybudowano nowe ujęcie wód podziemnych. Inwestycja ta w wysoko wydajne, nowe ujęcie wody zabezpiecza wodę w naszej gminie na wiele pokoleń. Pozwoli także nie bać się zmian klimatycznych – informuje kuźniański urząd.

Dodatkowo urzędnicy podkreślają, że źródła są na tyle bogate, że w razie potrzeby woda może być również dostarczana do okolicznych gmin. Istniała nawet koncepcja butelkowania wody, w ten sposób promując ją jako pochodzącą z serca cysterskich kompozycji krajobrazowych.

(mad)

  • Numer: 3 (1654)
  • Data wydania: 16.01.24
Czytaj e-gazetę