Zapytaj prawnika. Kiedy można unieważnić testament?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Zdarzają się sytuacje, gdy rodzina po śmierci członka rodziny, odkrywszy, że zmarły sporządził testament chce go podważyć, ponieważ uważa, że jego treść nie jest zgodna z prawem i wolą spadkodawcy. Prawo daje taką możliwość w określonych sytuacjach. Dotyczą one nie tylko testamentu odręcznego czy ustnego, ale także notarialnego, choć z uwagi na szereg obowiązków nałożonych na notariusza przy sporządzaniu testamentu podważenie tego ostatniego może być znacznie trudniejsze. Trzeba pamiętać, że nie można unieważnić testamentu przed notariuszem, a jedynie w sądzie.
Jakie więc są podstawy do unieważnienia testamentu?
Po pierwsze testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Po drugie, gdy został sporządzony pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści. Testament jest również nieważny gdy został sporządzony pod wpływem groźby. Procedura unieważnienia testamentu nie jest jednak łatwa, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, w tym bywa, że sporządzenia opinii sądowo-psychiatrycznej, dlatego warto zasięgnąć przed wystąpieniem do sądu porady u prawnika, czy rzeczywiście mogą zachodzić prawne przesłanki do jego unieważnienia.
Uwaga! Ważny jest termin!
Na nieważność testamentu z przyczyn wskazanych powyżej nie można się powołać po upływie lat 3 od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat 10 od otwarcia spadku.
Najnowsze komentarze