Jak Eko-Okna wspierają gminę Pietrowice Wielkie i jej mieszkańców?
Szybki rozwój Eko-Okien wpływa na lokalną społeczność. Wielu mieszkańców gminy Pietrowice Wielkie widzi pozytywy tej sytuacji, inni wskazują na trudności, jakie niesie sąsiedztwo z tak dużym zakładem pracy. O społeczną odpowiedzialność biznesu pytamy Mateusza Kłoska, prezesa zarządu Eko-Okien.
– W jaki sposób firma stara się wspierać zarówno mieszkańców, jak i gminę, w rozwiązywaniu społecznych problemów, a jednocześnie tworzyć trwałą nić wzajemnej współpracy?
– Lokalnie trudno nie zauważyć codziennej aktywności naszej firmy. Wielkie hale, nocne oświetlenie, wzmożony ruch na drogach, który jest szczególnie uciążliwy w godzinach dojazdu pracowników do pracy i po pracy, a także duża liczba poruszających się w okolicy samochodów ciężarowych. To wszystko oczywiście może źle wpływać na poczucie komfortu mieszkańców. Mając tę świadomość staramy się, w miarę możliwości, realizować aktywną formę społecznej odpowiedzialności wobec lokalnej społeczności. Kierunek naszego wsparcia najlepiej można ukazać w trzech przestrzeniach: społecznej, finansowej i materialnej.
– Która z nich jest najważniejsza?
– Przede wszystkim nasza firma daje ludziom możliwość pracy w okolicy miejsca ich zamieszkania. Dzięki temu mogą utrzymać swoje rodziny i mieć więcej czasu dla bliskich. Nie muszą emigrować za chlebem poza nasz region lub za granicę. W sumie w Eko-Oknach pracuje prawie 13 tysięcy osób. Z terenu gminy Pietrowice Wielkie zatrudniamy aż 460 jej mieszkańców. Dodatkowo, w ostatnich latach, wsparliśmy zakup dwóch nowych samochodów strażackich dla lokalnej OSP. Co roku angażujemy się w organizację gminnych imprez. Wspieramy liczne inicjatywy różnych grup społecznych, przeznaczając na ten cel część naszych środków. Ponadto sfinansowaliśmy oświetlenie ścieżki rowerowej przez okoliczny las.
– Eko-Okna są największym płatnikiem podatków w regionie. Jakie kwoty wpływają do budżety gminy?
– Tak, poprzez regularnie odprowadzane na konto urzędu podatki wspieramy wszystkich mieszkańców gminy. Tylko w 2023 roku wysokość odprowadzonych podatków – od nieruchomości, transportu i CIT – do budżetu gminy Pietrowice Wielkie, wyniesie ok. 13 milionów złotych. W 2022 roku kwota ta wyniosła ponad 10 milionów złotych. Decyzje o tym, jak te pieniądze są wydawane i jak służą mieszkańcom, podejmuje Rada Gminy.
– Działalność Eko-Okien generuje wzmożony ruch samochodów osobowych i ciężarowych w okolicy zakładu. Czy firma wspiera remonty tych dróg?
– Mamy pełną świadomość, że nasi pracownicy muszą dojechać do pracy, a wyprodukowane przez nich okna muszą zostać dostarczone na czas do klientów. Dlatego czujemy się zobowiązani – jako firma – dbać o stan techniczny dróg, z których często korzystamy. Aktywnie wspieraliśmy proces pozyskania środków na sfinansowanie kompleksowych remontów sieci dróg w gminie. Wraz z raciborskim powiatem i gminą udało się pozyskać środki na realizację remontów dróg: Pietrowice Wielkie – Lekartów (kwota 15 mln zł), Pietrowice Wielkie – Pawłów, Tłustomosty – Maków – Pawłów oraz Pawłów – Modzurów (łącznie 49 mln zł). Na remonty tych dróg, jako Eko-Okna, dołożyliśmy ponad 2,5 mln zł, aby mogły być w pełni zrealizowane. Dodatkowo, trwają prace nad realizacją koncepcji przebiegu obwodnicy do drogi krajowej nr 45.
– Firma mocno się rozwija, a co za tym idzie, ma coraz większy wpływ na lokalna społeczność.
– Mam nadzieję, że nasze działania oraz corocznie przekazywane środki finansowe pozwalają lokalnej społeczności zauważać pozytywny obraz współistnienia firmy Eko-Okna S.A. w gminie Pietrowice Wielkie. Liczę też na to, że w przyszłości kolejne opłaty z podatków i różnorakie wsparcie z naszej strony nadal będą przynosić wymierne korzyści, a przede wszystkim będą dostrzegane i doceniane przez każdego mieszkańca regionu.
Najnowsze komentarze