Przemoc wobec kobiet to nie tylko wymierzony cios. Masz gdzie szukać pomocy.
Osoba doświadczająca przemocy (niezależnie od jej formy) to zazwyczaj kobieta. I często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest krzywdzona. Na szczęście wraz z wzrastającą świadomością społeczną rośnie też liczba kobiet, które z jednej strony aktywnie szukają pomocy, a z drugiej – skutecznie tej pomocy udzielają. Nie jesteś sama – zawsze możesz liczyć na wsparcie.
Różne oblicza przemocy
Przemoc nie musi się wiązać z użyciem siły. To celowe zachowania, przez które druga osoba doświadcza cierpienia i doznaje szkód psychicznych lub fizycznych. Nie zawsze są oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka – nie znaczy to jednak, że ich nie ma! Możemy wyróżnić następujące rodzaje przemocy:
• fizyczną,
• psychiczną,
• seksualną,
• ekonomiczną,
• cyfrową,
• wobec mniejszości,
• związaną z zaniedbaniem.
Przemoc nie zawsze jest widoczna, a sprawcy potrafią manipulować ofiarami tak, by to one czuły się winne. Pamiętaj – winny jest sprawca. Jeżeli czujesz, że zachowania, których doświadczasz, nie powinny mieć miejsca – masz prawo szukać pomocy!
Kim są sprawcy przemocy?
Sprawcy zazwyczaj opierają swoją tożsamość na dominacji i potrzebie podporządkowania innych. Często cechują się brakiem empatii. Są agresywni, choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka – agresja może przybrać różne wymiary i wcale nie musi być fizyczna!
Sprawcy przemocy mogą sprawiać wrażenie ułożonych, łagodnych osób i budować narrację, według której to osoba doświadczająca przemocy jest winna, a szukanie pomocy nie ma sensu. To nieprawda – winny zawsze jest sprawca, a szukanie pomocy to właściwe rozwiązanie.
Niestety również same kobiety mogą być sprawczyniami przemocy wobec innych wykorzystując pozycję siły w pracy, rodzinie czy dowolnej relacji.
Jeżeli po nasileniu działań przemocowych sprawca obiecuje zmianę – zachowaj ostrożność! To powszechna taktyka, a poprzednie zachowania mogą wkrótce powrócić. Nie daj się nabrać na usprawiedliwienia czy żal.
Nie jesteś sama – są miejsca, w których możesz szukać pomocy!
Jeżeli czujesz, że doświadczasz przemocy – niezależnie od jej rodzaju (nawet, jeżeli nie jesteś tego pewna) – masz prawo szukać pomocy. Pamiętaj – wina zawsze leży po stronie sprawcy. Nigdy nie ma podstaw do godzenia się na przemoc.
Pomocy możesz szukać m.in. pod jednym z poniższych numerów:
• Niebieska Linia: 800 12 00 02 (całodobowo)
• Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (całodobowo)
Możesz też zawiadomić policję pod numerem 112 lub 997, a także zwrócić się o pomoc do instytucji pomocy społecznej (np. do ośrodka interwencji kryzysowej działającego przy ośrodku pomocy społecznej).
Zapamiętaj też międzynarodowy znak „POMÓŻ MI”. To dyskretny sposób komunikacji dla ofiar przemocy, które w obawie przed swoim oprawcą często nie mogą głośno prosić o pomoc.
Jeżeli zobaczysz, że ktoś wykonuje taki znak – zachowaj spokój. Nie dawaj oznak, że coś jest nie tak. Jak najszybciej dyskretnie zadzwoń pod numer 112 lub 987 i poinformuj o zdarzeniu.
Jeśli sama znajdziesz się w sytuacji, w której potrzebujesz pomocy z uwagi na doświadczanie przemocy i nie będziesz miała możliwości powiedzieć o tym wprost – użyj znaku „POMÓŻ MI”.
Artykuł publikowany w ramach inicjatywy „Śląskie. Dla Kobiety” realizowanej przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Najnowsze komentarze