Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Raciborska Gala Kultury i Wolontariatu 2023. Wśród nagrodzonych twórca murali, Ormianin i kobieta – orkiestra

05.12.2023 00:00 red

Gala odbyła się 1 grudnia w Muzeum. Wręczono tam Laur Wolontariatu i nagrody w dziedzinie kultury. Specjalne wyróżnienie – nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odebrała Maria Olejarnik – Miejska Konserwator Zabytków. Galę uświetnił koncert „Muzyka salonów Polski i Europy”.

Nagroda w dziedzinie kultury przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, na podstawie oceny całokształtu działalności jak i za szczególne osiągnięcia w danym roku kalendarzowym.

Pięcioro kulturalnych ludzi

Andrzej Rosół (nagroda za całokształt działalności w kategorii Twórca):

• wybitny dyrygent, pianista i kompozytor, inicjator Raciborskiej Gali Młodych Talentów i raciborskiego śpiewania hymnu Gaude Mater Polonia Wincentego z Kielczy.

Gabriela Habrom-Rokosz (nagroda za całokształt działalności w kategorii Twórca): w 2009 roku obroniła pracę doktorską w zakresie sztuki w Dziedzinie Sztuk Filmowych (specjalność: fotografia), artysta – fotografik, dydaktyk z wieloletnim doświadczeniem pedagogiczno-wychowawczym i artystyczno-naukowym.

Gurgen Gadachik (nagroda za całokształt działalności w kategorii Twórca):

• urodzony w 1950 roku w Yrevan. Armeńczyk z urodzenia, Ormianin i Polak z pochodzenia, raciborzanin z wyboru, artysta filmowiec z wykształcenia, rzeźbiarz, posługujący się samodzielnie wypracowaną techniką tworzenia obrazów z ciekłego metalu w stylu nazwanym „gugizmem”.

Marek Furmanowicz (nagroda za całokształt działalności w kategorii Twórca):

• tworzy głównie w technice olejnej, inspirują go ludzie i otaczająca natura. – Obok malarstwa i rzeźby chętnie sięga do technik cyfrowych, część pracy twórczej spędza, tworząc w programach 3D, to także znakomity raciborski fotograf.

Ryszard Paurowski (za szczególne osiągnięcia w 2022 roku w kategorii Twórca):

• w 1999 roku kieruje uwagę na graffiti, a od 2000 roku wiąże się z nim na stałe, działając po dziś dzień, autor muralu pn. „Synagoga” w Raciborzu na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Szewskiej; twórca projektu muralu pn. „Miejski Podwieczorek”, który jest właśnie realizowany na ul. Zborowej w Raciborzu.

Laur i odznaka

Laur Wolontariatu wpisuje się w promowanie idei wolontariatu oraz zachęcanie do podejmowania aktywności wolontariackiej na rzecz rozwoju Miasta Racibórz w dowolnym obszarze życia społecznego. W tym roku otrzymała go Małgorzata Jańska. Od 9 lat związana ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia SPEKTRUM w Raciborzu, od 5 jako prezes.

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Z resortu kultury trafiła do Marii Olejarnik – historyka sztuki i Miejskiej Konserwator Zabytków. Jest współinicjatorką utworzenia w Raciborzu parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza”. Swoje obowiązki realizuje z pełnym oddaniem, według swoich wysokich kwalifikacji i zgodnie z aktualną, w pełni profesjonalną wiedzą – przekazały służby prasowe magistratu.

(oprac. m, KuKi)

  • Numer: 49 (1648)
  • Data wydania: 05.12.23
Czytaj e-gazetę