Od reformy do współczesności. Gmina Rudnik świętuje 50 lat
W 1973 roku, w wyniku reformy administracyjnej, utworzono Gminę Rudnik. Obchodzi ona teraz półwiecze istnienia od tamtych decyzji. Jubileusz uczczono 17 listopada m.in. mszą w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odprawioną w intencji gminy, byłych i obecnych radnych, wójtów oraz pracowników urzędu w latach 1973 – 2023. – To moment refleksji nad naszym wspólnym dziedzictwem, nad różnego rodzaju osiągnięciami, ale i wyzwaniami – mówił z ambony ks. proboszcz Piotr Malawski.
Jubileusz gminy dotyczy czasów, gdy w latach 1973 – 1990 pełniła rolę podstawowego szczebla administracji w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Na jej czele stał naczelnik gminy, będący jednoosobowym organem administracji państwowej i organem wykonawczo-zarządzającym gminnej rady narodowej. W 1990 roku przywrócony został samorząd terytorialny, a wraz z nim pierwsze wolne wybory samorządowe. Gminne rady narodowe zostały zlikwidowane, zastąpione przez wybierane przez mieszkańców rady gmin, będące organami stanowiącymi i kontrolnymi. Stanowisko naczelnika gminy zniknęło, a na czele gmin stanął wójt gminy, jako organ wykonawczy. Do 1998 roku wójtów wybierały rady gmin, natomiast od 2002 roku wójtowie są wybierani przez mieszkańców gmin w wyborach powszechnych.
Gmina Rudnik, położona w Kotlinie Raciborskiej, zajmuje obszar na lewym brzegu rzeki Odry. Administracyjnie należy do powiatu raciborskiego i województwa śląskiego, granicząc z województwem opolskim od zachodu. Siedzibą gminy jest Rudnik, a jej obszar obejmuje 14 sołectw: Brzeźnicę, Czerwięcice, Gamów z przysiółkiem Sławienko, Grzegorzowice, Jastrzębie, Lasaki, Modzurów z przysiółkiem Dolędzin, Ponięcice, Rudnik, Sławików, Strzybnik oraz Szonowice.
Według danych z raportu o stanie gminy za 2022 rok, na koniec grudnia liczba mieszkańców gminy wynosiła 4851 osób, z czego 2514 to kobiety, a 2337 mężczyźni. Gęstość zaludnienia na obszarze wynosiła 66 osób na kilometr kwadratowy.
Jubileuszowe obchody rozpoczęły się od wspólnej modlitwy w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Proboszcz Malawski mówił w homilii, że jubileusz 50-lecia to niezwykłe wydarzenie, bo symbolizuje wieloletni trud, a także poświęcenie wszystkich tych, którzy przyczynili się do rozwoju i dla dobra całej społeczności gminy Rudnik. – W tych 50 latach nasza gmina miała zaszczyt pracować z wyjątkowymi: liderami – wójtami – samorządowcami, którzy oddali całą swoją energię, czas i pasję dla dobra Rudnika – powiedział. – Bo to wasza praca, determinacja były kluczowe w kształtowaniu wspólnego dziedzictwa – mówił do obecnych i byłych samorządowców, którzy uczestniczyli w jubileuszowej mszy. Jednocześnie wyrażał nadzieję na dalszy rozwój gminy, zaznaczając, że pewnie jest jeszcze wiele wyzwań do pokonania i marzeń do zrealizowania.
– Wielu z was pamięta, choć ja tego nie pamiętam, jak pięć dekad temu ta gmina rozpoczynała swoją drogę. Była to społeczność, która wierzyła w siłę wspólnego działania, a także wzajemnej pomocy. Dzięki zaangażowaniu i oddaniu wielu ludzi udało się tę naszą społeczność rozwinąć, wzmacniając więź między mieszkańcami – powiedział duchowny.
Ks. Malawski stwierdził, że przez 50 lat gmina Rudnik była miejscem, gdzie jej mieszkańcy znajdowali wsparcie, zrozumienie i inspirację. – Wspomnienia o pionierskich dążeniach, niejednokrotnie trudnych momentach, radosnych zwycięstwach, są dla nas wszystkich, jako mieszkańców tej gminy bardzo drogocenne. Jednak ta rocznica będzie także inspiracją do kontynuowania misji; budowania wspólnoty opartej na wartościach, które są bardzo drogie: a więc budowania na tym, co przekazał nam Pan Jezus – do budowania na ewangelii – powiedział proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandrowskiej w Rudniku. Duchowny uroczystą mszę sprawował z ks. Joachimem Augustyniokiem, proboszczem parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie.
Uroczystości kościelne zostały wzbogacone koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, która w tym roku także świętuje półwiecze. Orkiestranci w trakcie spotkania zagrali m.in. takie utwory jak: „Karliku”, muzykę z filmu „Janosik”, czy tradycyjne „Sto lat”. – Życzę wam wesołych, rozrywkowych, ale i odpowiedzialnych lat – powiedział do wójta asp. Daniel Grodziński, dyrygent orkiestry. – Miód dla naszych uszu. Jestem dumny, że w naszym województwie mamy tak wspaniałą orkiestrę – mówił z kolei po występie orkiestry wójt Piotr Rybka, dziękując także duchownym za odprawioną mszę.
(mad)
Wręczono Fiale Przedsiębiorczości
Po uroczystościach kościelnych rozdano Fiale Przedsiębiorczości – nagrody, które w gminie Rudnik przyznawane są od pięciu lat. To wydarzenie, w trakcie którego nagradzani są rolnicy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Miejscem wydarzenia tradycyjnie już był Dom Przyjęć „Mirena”.
Kogo nagrodzono? W kategorii Biznes – Przedsiębiorca nagrodę otrzymała Renata Kowacz, w kategorii Aktywny NGO – Błękitne Anioły w Łubowicach, w kategorii Żelazny Kłos Gminy Rudnik – Michał Mrowiec, w kategorii Dębowy Laur Gminy Rudnik – Łukasz Konarzewski, który jest Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w kategorii Ambasador Gminy Rudnik – lek. med. Jerzy Rusek, w kategorii Biznes Rodzinny – Beata i Jan Wilczkowie, a w kategorii Innowator Roku – Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu.
Najnowsze komentarze