To jedno z ciekawszych i bardziej tajemniczych miejsc regionu. W raciborskiej bibliotece o pałacu w Sławikowie
O zespole pałacowo-parkowym w Sławikowie jest ostatnio głośno... Nic dziwnego, bo to jedno z ciekawszych i bardziej tajemniczych miejsc naszego regionu. Wszyscy żywią nadzieję na odrestaurowanie dawnej rezydencji m.in. rodziny Josepha von Eichendorffa. Tymczasem Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza 22 listopada na prelekcję „Pałac niedostępny”, której towarzyszyć będzie pokaz fotografii wnętrz ruiny pałacu w Sławikowie oraz planów budynku z połowy XIX wieku.
Pałac w Sławikowie – zespół pałacowo-parkowy, obecnie w stanie ruiny. W latach 1795 – 1831 należał do rodziny Eichendorffów. W latach 1856 – 1865 został przebudowany przez Ernesta von Eikstedta w duchu XIX-wiecznego eklektyzmu z dominującymi akcentami neoklasycystycznymi. Pałac został częściowo zniszczony pod koniec II wojny światowej. W czasach PRL wyposażenie pałacu zostało rozkradzione, a sam pałac popadł w ruinę. Od 2018 gmina Rudnik, rezygnując z planów sprzedaży obiektu, zabezpiecza obiekt przed dalszą degradacją.
Celem prelekcji „Pałac niedostępny” jest pokazanie pałacu w Sławikowie od nieznanej strony dla zwiedzających. Prelekcję wygłoszą Zygmunt Kandora z Urzędu Gminy Rudnik, społecznik i Sabina Karpińska – wolontariuszka w Fundacji Gniazdo z Rudnika opiekującej się w porozumieniu z Urzędem Gminy Rudnik ruinami oraz parkiem Pałacu w Sławikowie.
Spotkanie odbędzie się w środę 22 listopada o 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny.
(oprac. d)
Najnowsze komentarze