Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Mieszkańcy gminy Krzanowice za śmieci zapłacą ponad 1,6 mln zł

03.10.2023 00:00 red.

Dane podał burmistrz Andrzej Strzedulla na ostatniej sesji rady miejskiej przy omówieniu stanu gospodarki odpadami komunalnymi. Co jeszcze powiedział krzanowicki włodarz?

Do końca lipca z terenu gminy Krzanowice zebrano 1422 tony śmieci*. Burmistrz Andrzej Strzedulla zestawienie przedstawia z danymi za 2021 rok, na przestrzeni którego zgromadzono 2632 tony, zaś w 2022 roku 2380 ton śmieci. Tendencja była więc malejąca, na co uwagę zwraca włodarz, ale jeśli zestawić statystyki za lipiec tego i zeszłego roku, to nie ma już takiego trendu, bowiem śmieci jest więcej o 21 ton, choć zdaniem burmistrza jest „to ilość pomijalna”.

W urzędzie szacują, że za podatek śmieciowy mieszkańcy gminy do końca roku zapłacą prawie 1,627 mln zł (dotąd do gminy wpłynęło prawie 979 tys. zł), co zdaniem włodarza daje samorządowi bezpieczeństwo na realizację umowy. Przypomnijmy, mieszkańców obsługuje firma Transgór. Stawki są zróżnicowane, dla przykładu, gdy daną posesję zamieszkuje jedna osoba, opłata wynosi 36 złotych, gdy mieszkańców jest pięciu lub więcej, stawka wynosi 32,50 złotych od osoby. Firma za roczny kontrakt zażyczyła sobie nieco ponad 1,636 mln złotych, więc samorząd chcąc nie chcąc do gospodarki odpadami będzie musiał dorzucić z gminnego budżetu około 9 tys. złotych i to w założeniu, że wszyscy mieszkańcy uiszczą opłatę.

Burmistrz na ostatniej sesji podał, że w urzędzie kończą przygotowania do ogłoszenia przetargu śmieciowego na przyszły rok. – Praktycznie cała dokumentacja przetargowa została już przygotowana, obecnie obsługa prawna ją opiniuje – powiedział. Co więcej, w gminie zastanawiano się nad rozszerzeniem zamówienia o obsługę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krzanowicach, który budowany jest tuż obok oczyszczalni ścieków, zaś otwarty ma zostać do wiosny, ale jednak się na to nie zdecydowano. – Jak już wiadomo kiedy PSZOK będzie otwarty, to z odpowiednim wyprzedzeniem zostanie zrobione drugie postępowanie i zostanie ten wykonawca do obsługi PSZOK-a wyłoniony – mówił radnym.

(mad)


*Na co składają cię niesegregowane odpady komunalne – 559 ton, papierowe – 17 ton, zmieszane odpady opakowaniowe – 94 tony, szkła – 62 tony, ulegające biodegradacji – 297 ton, wielkogabarytowe – 80 ton, opony – niecała tona, i inne, czyli popiół – 310 ton

  • Numer: 40 (1639)
  • Data wydania: 03.10.23
Czytaj e-gazetę