Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Pogrzeb biskupa Jana Wieczorka. Zawsze był blisko ludzi

03.10.2023 00:00 red.

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki, najpierw w Opolu, a potem w Gliwicach – powiedział abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki, na zakończenie mszy św. pogrzebowej śp. bp. Jana Wieczorka w kościele katedralnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Abp Galbas przyznał, że śp. bp Wieczorek „z umiejętnością i starannością przystąpił do organizowania nowej diecezji gliwickiej” oraz że „zależało mu na zbudowaniu tu prawdziwej wspólnoty”. Dodał, że jego zawołanie biskupie servire populo, „nie było frazesem i czczą gadaniną, ale programem życia, który wypełniał konsekwentnie i dobrze”.

„Dziękuję razem z wami za dobro widoczne i za niewidoczne. Za to wszystko, co jest pięknym owocem jego ziemskiej codzienności, jego modlitwy, cierpienia i pracy; owocem, który długo jeszcze będzie odżywiał lokalny Kościół i Kościół w ogóle” – zaznaczył metropolita katowicki.

Bp Jan Kopiec, biskup senior diecezji gliwickiej, zwrócił w homilii uwagę na to, że bp Wieczorek pełnił posługę biskupią przez 42 lata. „Zawsze był blisko ludzi. Niemal 20 lat konsekwentnie budował od podstaw naszą diecezję gliwicką. Jestem pewien, że ten dorobek będzie teraz przedmiotem badań naukowych dla pożytku naszego oraz przyszłych pokoleń” – podkreślił.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, odczytał kondolencje przewodniczącego KEP. Abp Stanisław Gądecki zauważył, że „dobry Bóg wybrał śp. biskupa Jana do trudnego zadania organizowania życia duszpasterskiego i administracyjnego w nowo utworzonej Diecezji Gliwickiej, w której pasterzował przez niemal 20 lat”. Podkreślił, że jednym z ważniejszych zadań było „zintegrowanie dwóch różnych części diecezji, należących wcześniej do diecezji katowickiej i opolskiej”.

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Wieczorka rozpoczęły się 22 września wystawieniem trumny w kościele pw. św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. Następnie trumna została przewieziona do kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, gdzie w sobotę 23 września została odprawiona msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Sławomira Odera, biskupa gliwickiego. Homilię wygłosił bp Paweł Stobrawa, emerytowany biskup pomocniczy opolski.

Bp Jan Wieczorek zmarł 13 września 2023 roku w wieku 88 lat. Był pierwszym rządcą diecezji gliwickiej, ustanowionej 25 marca 1992 roku, która weszła w skład metropolii katowickiej. Przez prawie dwadzieścia lat pasterzował Kościołowi gliwickiemu. – Dzięki jego inicjatywie powołano do życia wiele instytucji diecezjalnych, erygowano

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne z siedzibą w Opolu oraz powołano do życia Sąd Biskupi Diecezji Gliwickiej. Troską pierwszego pasterza Kościoła gliwickiego było zintegrowanie obu części diecezji gliwickiej: dawnej katowickiej i opolskiej. Dał temu wyraz w przeprowadzonych wizytacjach kanonicznych oraz przewodniczeniu licznym uroczystościom i celebracjom liturgicznym. Bliski ludziom, obrał za maksymę słowa: „Servire populo” (służyć ludowi) – wzmiankuje Diecezja Gliwicka.

Jan Wieczorek urodził się 8 lutego 1935 roku w Bodzanowicach pod Olesnem. Po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnej miejscowości, od 1948 roku zamieszkiwał w konwikcie dla chłopców w Gliwicach, kształcąc się w miejscowym gimnazjum, a następnie w gliwickim Niższym Seminarium Duchownym, gdzie w 1953 roku uzyskał prywatną maturę. W tym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie.

22 czerwca 1958 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa opolskiego Franciszka Jopa, który skierował go na studia na wydziale prawa kanonicznego KUL. Po ich ukończeniu zlecono mu pracę wykładowcy seminaryjnego w Nysie, obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Opolu, wikariusza i sekretarza biskupa Henryka Grzondziela – biskupa pomocniczego i proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu – Nowej Wsi.

Przez prawie 12 lat był proboszczem parafii Trójcy Świętej w Bogacicy, położonej nad brzegami Stobrawy w południowo-zachodniej części Ziemi Kluczborskiej. Uroczysta sakra biskupa miała miejsce 16 sierpnia 1981 roku w głównym sanktuarium Śląska Opolskiego na Górze św. Anny. Jako biskup pomocniczy był odpowiedzialny w diecezji opolskiej za sprawy małżeńskie, finansowe, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowania w parafiach. Szczególnej jego trosce powierzony był gliwicki region duszpasterski.

oprac. (mad)

  • Numer: 40 (1639)
  • Data wydania: 03.10.23
Czytaj e-gazetę