Zapytaj prawnika. Separacja a alimenty na dziecko
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Czy decydując się na separację, a nie na rozwód, również można wystąpić o alimenty na dziecko? Czy w związku z tym, że mimo orzeczenia separacji małżeństwo nadal trwa sąd zasądzi alimenty?
Na wstępie należy wyjaśnić, że poza tym że w przypadku orzeczenia przez sąd separacji (inaczej niż w przypadku rozwodu) małżeństwo nadal trwa, to skutki orzeczenia separacji są bardzo podobne jak w przypadku rozwodu. Wyrok orzekający separację zawiera te same elementy co wyrok rozwodowy, w tym oczywiście rozstrzygnięcie o kosztach utrzymania małoletnich dzieci. Składając pozew o orzeczenie separacji do sądu należy wnieść o zasądzenie alimentów na dziecko, jeśli dziecko będzie mieszkać z rodzicem, który składa pozew. Takie samo roszczenie może zgłosić osoba pozwana, która będzie składać do sądu odpowiedź na pozew. Przesłanki do ustalenia alimentów są również takie same jak w przypadku rozwodu. Sąd będzie brał pod uwagę usprawiedliwione potrzeby małoletniego i możliwości majątkowe i zarobkowe osoby zobowiązanej. Ale alimenty można w takiej sytuacji ustanowić również na podstawie ugody mediacyjnej.
Pamiętaj!
Zarówno w przypadku sprawy sądowej o rozwód jak i o separację można wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na dziecko. Nie ma różnicy czy to sprawa o rozwód czy o separację. W obu przypadkach można również ustalić wysokość alimentów w drodze mediacji.
Najnowsze komentarze