W Raciborzu powstanie nowa strefa ekonomiczna. Terenów pod inwestycje szukają m.in. koreańskie firmy
Przywozimy bardzo dobre wiadomości do Raciborza – rozpoczął konferencję Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zapowiadając utworzenie w mieście nowej strefy ekonomicznej.
Duży krok, by w Raciborzu zainwestował „duży gracz”
– Racibórz poszukuje swojego miejsca na mapie gospodarczej, jednak żeby duży inwestor mógł przyjść do miasta, potrzebny jest duży i uzbrojony teren dla „dużych gracz”. Mamy ofertę wielu inwestycji, które mogą się w Polsce pojawić i chcemy, żeby Racibórz w nich partycypował – mówił podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Znaleźliśmy teren, który jest możliwy do wykorzystania dla dużej inwestycji, to ponad 30-hektarowa przestrzeń będąca w zasobach KOWR-u, chcemy ją wyłączyć z produkcji rolnej i przekazać na działalność gospodarczą – dodał.
Działka zostanie zakupiona przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Katowicach, następnie zostanie przygotowana pod inwestora – co oznacza odpowiednie jej uzbrojenie i przygotowanie infrastruktury, chociażby dróg dojazdowych.
Podkreślono, iż w zainteresowaniu inwestorów są tereny o powierzchni co najmniej 20 hektarów, dlatego, aby Racibórz mógł włączyć się do gry, potrzebuje zadbać o stworzenie odpowiedniej przestrzeni. Po to właśnie podjęte zostały decyzje i prowadzone mają być dalsze działania.
Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zaznaczył, że pojawiały się już zapytania o możliwości inwestowania w Raciborzu, jednak jak dodał, „nie mieliśmy nigdy w portfelu tak świetnych terenów”.
Kiedy można spodziewać się konkretów?
Na pytanie „Nowin Raciborskich” o konkretne terminy, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odpowiedział, że w pierwszej kolejności musi odbyć się proces formalny przejęcia gruntów, do czego – jak podkreślił – jest gotowość m.in. urzędów, które będą brały w tym udział. – Będziemy też w najbliższych tygodniach zapraszali inwestorów, by zapoznali się z ofertą – dodał.
Przejęcie terenu będzie prowadzone równocześnie z poszukiwaniem inwestora.
Nowiny pytały również, jak pomysł na strefę wpływa na Rafako, które jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie tych terenów. Głos zabrał wiceminister Jabłoński, tłumacząc, że w długofalowych założeniach jest plan „zintegrowania całości terenu w taki sposób, aby stanowił on jeden funkcjonalny mechanizm”.
(sqx, ma.w)
Porozumienie zawarte pomiędzy KSSE i gminą Racibórz pozwala na przekazanie na tereny inwestycyjne prawie 40 hektarów (36,1 hektarów dotychczas należących do KOWRu i 3,4 hektara należące do miasta).
Dotychczas na terenie gminy istniało 14 hektarów objętych specjalnym statusem. Łącznie z nowymi obszarami to ponad 53 hektary dla nowych inwestorów. Do głównych celów powstania strefy przemysłu należą: przyspieszenie rozwoju gospodarczego Raciborza, stworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do miasta nowych inwestycji szczególnie z obszaru nowych technologii.
Najnowsze komentarze