EKONOWINY: Będzie nowelizacja ustawy o OZE. Chodzi o fotowoltaikę, klastry energii i biometan
Jak informuje Piotr Maciążek z serwisu „W Zielonej Strefie”, Sejm proceduje przepisy, które mają na celu uproszczenie procedur zakładania instalacji fotowoltaicznych, ułatwienie funkcjonowania klastrów energii i otwarcie rynku energii na biometan.
1 sierpnia 2023 r. projekt znowelizowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw został przekazany do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi celem rozpatrzenia stanowiska Senatu i dalszego procedowania.
Znowelizowana ustawa wprowadzi defnicję biometanu, jako gazu uzyskanego z biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego, poddanych procesowi oczyszczenia, wprowadzany do sieci gazowej lub transportowanego w postaci sprężonej albo skroplonej środkami transportu innymi niż sieci gazowe, lub wykorzystanego do tankowania pojazdów silnikowych bez konieczności jego transportu. Nowa ustawa ma zachęcić inwestorów do budowy instalacji do wytwarzania biometanu oraz rozbudowy i przebudowy istniejących sieci gazowych pod kątem wykorzystania biometanu.
Projekt zakłada także wsparcie dla rozwoju klastrów energii. Pomoc obejmuje zwolnienie z opłaty OZE, opłaty kogeneracyjnej, akcyzy oraz obowiązków związanych ze świadectwami pochodzenia i świadectwami efektywności energetycznej. Wsparcie będzie miało charakter dwuetapowy. Jak pisze Piotr Maciążek, w ramach pierwszego etapu (potrwa do 31 grudnia 2026 r.) z pomocy będą mogły skorzystać podmioty, u których co najmniej 30% energii wytwarzanej i wprowadzanej do sieci przez strony porozumienia klastra energii będą pochodzić z OZE, a łączna moc instalacji zainstalowanych w klastrze energii nie przekracza 100 MW i umożliwia pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 40% łącznego rocznego zapotrzebowania stron porozumienia klastra energii. W ramach drugiego etapu (trwającego od 1 stycznia 2027 r.) wsparcie będzie przysługiwać tym klastrom energii, które udowodnią, że co najmniej 50% energii wytwarzanej i wprowadzanej do sieci pochodzi z OZE, a łączna moc zainstalowanych instalacji w klastrze nie przekracza 100 MW energii elektrycznej, a przy tym umożliwia pokrycie w ciągu roku w każdej godzinie nie mniej niż 50% łącznych dostaw do stron porozumienia klastra energii w zakresie energii elektrycznej.
Dodatkowo wedle nowej ustawy od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie przepisy umożliwiające sprzedaż energii pomiędzy prosumentami, prosumentami i konsumentami lub innymi podmiotami uregulowanymi przepisami ustawy o OZE oraz ustawy Prawo energetyczne. Przepisy projektu ustawy wprowadzają także zwolnienie z obowiązku otrzymania pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Najnowsze komentarze