Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

Dlaczego z Łężczoka usuwano nawłoć kanadyjską?

15.08.2023 00:00 red

– Zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych jest jednym z najistotniejszych, bieżących wyzwań ochrony przyrody i jest szczególnie ważne w kontekście zabezpieczenia takich terenów jak rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000 – przekonuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Przedstawicielki Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 wykonały zabieg eliminacji z płatów siedliska ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium) (6430) inwazyjnych gatunków obcych (IGO). Działanie zostało przeprowadzone na obszarze Natura 2000 Stawy Łężczok i w rezerwacie przyrody Łężczok.

– W ramach prac ręcznie usunięto stanowiska nawłoci kanadyjskiej (Solidago canadensis). Działanie przeprowadzone zostało w ramach realizacji założeń planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 i rezerwatu przyrody – relacjonuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Nawłoć kanadyjska to gatunek sprowadzony do Europy i później do Polski jako roślina ozdobna. Jest silnie konkurencyjna w stosunku do rodzimych gatunków roślin i w porównaniu z nimi charakteryzuje się większą dynamiką wzrostu, a także zdolnością do lepszego wykorzystania istniejących zasobów siedliskowych. Tworząc gęste i zwarte płaty hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin, przez co powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin naczyniowych. Ponadto oddziaływanie konkurencyjne nawłoci kanadyjskiej na łąkowe gatunki rodzime polega na odciąganiu od nich zapylaczy.

(oprac. d)

  • Numer: 33 (1632)
  • Data wydania: 15.08.23
Czytaj e-gazetę