Kampania wyborcza jeszcze się nie zaczęła
Wbrew temu co widzimy w telewizji, słyszymy w radio i czytamy w prasie, kampania wyborcza jeszcze się nie zaczęła. O formalnym rozpoczęciu kampanii wyborczej będziemy mogli mówić dopiero po zarządzeniu wyborów. Wiadomo jednak, że wybory odbędą się jesienią. Jak wygląda to w naszym regionie?
Wybory do Sejmu RP w 30. okręgu wyborczym
Okręg 30. w wyborach do Sejmu RP obejmuje powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, a także miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory. Na ten okręg wyborczy przypada 9 mandatów poselskich.
Poprzednie wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które 48,28% głosów. Drugie miejsce z wynikiem 27,71% głosów zajęła Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu uplasowała się Lewica (9,68% głosów). To przełożyło się na następujący podział mandatów poselskich: PiS – 5, KO – 3, Lewica – 1.
Którzy kandydaci zdobyli najwięcej głosów?
1. Bolesław Piecha – 38 809 głosów (PiS)
2. Michał Woś 37 763 głosy (PiS)
3. Marek Krząkała 33 962 głosy (KO)
4. Adam Gawęda 26 291 głosów (PiS)
5. Krzysztof Gadowski 18 799 głosów (KO)
6. Maciej Kopiec 14 973 głosy (Lewica)
7. Teresa Glenc 14 274 głosy (PiS)
8. Gabriela Lenartowicz 11 838 głosów (KO)
9. Grzegorz Matusiak 11 195 głosów (PiS)
Dodajmy, że Konfederacja (7,17%) przegrała walkę o mandat z Lewicą (9,68% głosów). Dlatego do Sejmu RP dostał się Maciej Kopiec a nie Roman Fritz. Indywidualnie Roman Fritz uzyskał nie najgorszy wynik – 10 279 głosów.
Wybory do Senatu RP w okręgach wyborczych 72. i 73.
Jeśli chodzi o wybory do Senatu RP, to nasz region dzieli się na okręgi:
72. powiaty raciborski i wodzisławski, a także Jastrzębie-Zdrój oraz Żory,
73. powiaty mikołowski i rybnicki, at także Rybnik.
W poprzednich wyborach do Senatu RP w okręgu 72. zwyciężyła Ewa Gawęda (PiS), która pokonała Marka Migalskiego (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni).
W okręgu 73. wygrał Wojciech Piecha (PiS), który zdobył więcej głosów od Grzegorza Wolnika (KO PO, N, iPL, Zieloni) oraz Pawła Helisa (Ślonzoki Razem).
Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku?
Przypomnijmy, wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się jesienią tego roku. Póki co nie wiadomo, kiedy dokładnie, bowiem prezydent Andrzej Duda nie zarządził jeszcze terminu wyborów. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to 15 października (pierwszy możliwy termin – krótka kampania wyborcza, obchody dnia papieskiego, co może sprzyjać mobilizacji prawicowego elektoratu). W grę wchodzą również terminy: 22 października, 29 października lub 5 listopada.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku
Eurowybory odbywają się co pięć lat. Najbliższe odbędą się w czerwcu 2024 roku. Nasz okręg wyborczy obejmuje całe województwo śląskie. W 2019 roku przypadało na nie 7 mandatów. Wtedy do Parlamentu Europejskiego dostali się:
– Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i Grzegorz Tobiszowski z PiS
– Jerzy Buzek, Jan Olbrycht i Marek Balt z Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni)
– Łukasz Kohut z Wiosny Roberta Biedronia.
(żet)
Najnowsze komentarze