Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Polityka senioralna, górnictwo, a może OSP? Sprawdziliśmy, co jest oczkiem w głowie naszych polityków

18.07.2023 00:00 red

Wiadomo, że posłowie są w Sejmie, a senatorowie w Senacie. Ale czym tak naprawdę się zajmują? Na czym się skupiają? Zapytaliśmy parlamentarzystów z naszego okręgu o główne obszary działalności. Odpowiedzi, których nam udzielili, dają wyobrażenie o tym, czym zajmują się zarówno podczas posiedzeń Sejmu, jak i pracując w terenie*.

Ewa Gawęda (PiS)

Dlatego zaangażował się m.in. w działalność sejmowej Podkomisji Stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji, której pracami kieruje. – Podkomisja monitoruje proces wykorzystania wywalczonych przez Jerzego Buzka w Unii Europejskiej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla 5 regionów górniczych w wysokości ponad 3,8 mld euro. Najwięcej, bo ponad 2,2 miliarda euro (10 mld zł) będziemy mogli wykorzystać tutaj, na Śląsku – wyjaśnia K. Gadowski. Oprócz tego wspiera mieszkańców walczących z CPK.

Adam Gawęda (PiS)

Poseł z Syryni w powiecie wodzisławskim jest przewodniczącym podkomisji i zespołu ds. transformacji regionów górniczych, wiceprzewodniczącym komisji finansów publicznych, a także członkiem komisji infrastruktury i gospodarki. W latach 2019 – 2020 był wiceministrem odpowiedzialnych za kwestie górnictwa. Jest autorem programu i szefem zespołu audytowego dla polskiego górnictwa. W swojej działalności skupia się na transformacji surowcowo-energetycznej, innowacjach technologicznych oraz transporcie zbiorowym. Wspiera samorządy w pozyskiwaniu wsparcia rządowego m.in. na inwestycje w drogi oraz gospodarkę wodno-ściekową.

Maciej Kopiec (Lewica)

Jeśli mierzyć aktywność posłów liczbą złożonych interpelacji, to poseł Maciej Kopiec z Rybnika jest w ścisłej czołówce. W tej kadencji złożył ich już ponad 2240. Jedyny w naszym regionie poseł Lewicy angażuje się m.in.: w temat CPK i projektu Kolei Dużych Prędkości, który degraduje wiele miejscowości naszego regionu”, a także „wykorzystywanie służb mundurowych do celów partyjnych” oraz „nękanie” nauczycieli przez członków Konfederacji. M. Kopiec promuje również kulturę i język śląski, podejmuje zagadnienia związane z transformacją energetyczną, ułatwieniami dla przedsiębiorców, ograniczeniem biurokracji czy ratowaniem miejsc pracy w Rafako.

Marek Krząkała (PO)

Posłowi Markowi Krząkale z Rybnika najbliższe są kwestie polskiej polityki zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-niemieckich oraz spraw związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej.

Gabriela Lenartowicz (PO)

Trzy główne obszary zainteresowań posłanki Gabrieli Lenartowicz to: ekonomiczna ekologia (gospodarka odpadami, wodna i leśna, ochrona przyrody i klimatu), transformacja energetyczna (OZE, energetyka obywatelska) oraz działanie „po stronie ludzi”. W tym ostatnim aspekcie G. Lenartowicz angażowała się m.in. w sprawach: pracowników transgranicznych, zwolnień niepełnosprawnych pracowników w Ramecie, problemów Rafako, poszkodowanych przez Getin Bank, nauczania języka mniejszości, dostępu rolników do ziemi, wsparcia niepełnosprawnych i ich opiekunów, praw kobiet, finansowania in vitro i  wywłaszczeń pod CPK.

Grzegorz Matusiak (PiS)

– Byłem i zawsze będę górnikiem. Zostałem posłem by walczyć o nasze kopalnie, które po rządach PO-PSL były w ruinie. Już II kadencję jestem przew. Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i Górnictwa, i dziś  z dumą mogę powiedzieć, iż JSW jest najlepszą spółką Skarbu Państwa, a PGG przynosi zyski. Z mojej inicjatywy na terenach pokopalnianych ma powstać fabryka magazynów zielonej energii, a do Jastrzębia wróci kolej, bo miasto znalazło się na priorytetowej liście programu Kolej+. Nie samą pracą człowiek żyje, dlatego za mój wyjątkowy sukces uważam nowoczesną salę koncertową jastrzębskiej szkoły muzycznej – mówi poseł Grzegorz Matusiak z Jastrzębia-Zdroju.

Bolesław Piecha (PiS)

– Moim głównym obszarem zainteresowań oraz formy działań jest dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. W tym aspekcie jako zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia udało się przede wszystkim znacznie zwiększyć nakłady na służbę zdrowia. Dodatkowo jako były europoseł jestem zaangażowany w komisję ds. Unii Europejskiej. Dziś to istotna sprawa widząc jak wielki wpływ na stanowienie prawa w Polsce ma Unia. Od niedawna jestem również z-cą przewodniczącego Komisji ds. Petycji. To tutaj trafiają petycje składane przez obywateli do Sejmu RP. Dobrze jest znać cały przekrój ludzkich problemów – mówi poseł Bolesław Piecha.

(żet)


* W wielu przypadkach odpowiedzi były bardzo obszerne. Musieliśmy je skrócić, by nie faworyzować żadnego z polityków.

  • Numer: 29 (1628)
  • Data wydania: 18.07.23
Czytaj e-gazetę