Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Flagi Śląska zawisną na większości urzędów, odmawia tylko Kuźnia Raciborska

27.06.2023 00:00 red

Złoto-modre fany zawisną na urzędach poszczególnych samorządów ziemi raciborskiej? Tego chce Ruch Autonomii Śląska, ale czy zdecydują się na to poszczególni włodarze? W większości tak, choć nie wszyscy, bo w przypadku Kuźni Raciborskiej słyszymy, że gminna flaga nawiązuje jednoznacznie do barw śląskich i przez cały rok wywieszona jest w centralnym miejscu gminy. – To pokrętne tłumaczenie – uważa jeden z inicjatorów akcji. Szacunek dla dziedzictwa.

– Wielkimi krokami zbliża się, zainicjowane przez zmarłego w styczniu tego roku, śp. Marka Plurę (nota bene raciborzanina z urodzenia, absolwenta I LO, posła, europosła i senatora), święto śląskiej flagi – Dziyń Ślonskij Fany. Przypada ono 15 lipca. Jest to symboliczna i chwalebna data, bowiem 15 lipca 1920 roku polski Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę gwarantująca autonomię dla Ziem Śląskich, które po I wojnie światowej miały wejść w skład II Rzeczpospolitej – napisali we wstępie pisma członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska z powiatu raciborskiego: Michał Sowada (Chałupki), Kamil Kotas (Chałupki/Münster), Henryk Postawka (Górki Śląskie), Piotr J. Pawliczek (Krzanowice), Bruno Stojer (Pietrowice Wielkie), Ewa i Krzysztof Grzesikowie (Racibórz), Czesław Skórka (Racibórz), Marcin Łapiński (Racibórz/Gdańsk), Andreas Rim (Racibórz/Nürnberg), Arkadiusz Popławski (Racibórz/Wodzisław Śl.) i Aleksandra Smyczek (Rudy).

Z apelem zwrócili się z odpowiednim wyprzedzeniem po to, aby samorządy mogły przygotować się do wywieszenia flagi. Powołali się przy tym na Rybnik, Pszczynę czy Chorzów, gdzie w ostatnich latach zdecydowano się na eksponowanie górnośląskich barw. – Poprzez ten symboliczny gest wywieszania górnośląskiej flagi okaże się szacunek dla niepowtarzalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu – przekonują.

Co na to poszczególne samorządy?

Zapytaliśmy gminy, jak traktują apel Ruchu Autonomii Śląska oraz czy przychylą się do niego. Jeśli odpowiedzą pozytywnie, to gdzie flaga zawiśnie oraz czy będzie to tylko jednorazowa inicjatywa, czy stała tradycja. Oto co ustaliliśmy:

– Do gminy Kornowac nie dotarł ten apel. Ale wywiesimy flagi w tym dniu, ponieważ pewnie większość mieszkańców naszej gminy czuje się Ślązakami. Flagi będą wisieć przy głównym wejściu do budynku urzędu. Planujemy usadowić obok budynku maszty na flagi. I wtedy pewnie flaga Górnego Śląska będzie już wisieć na stałe – odpowiedział Radosław Łuszcz, sekretarz gminy Kornowac.

Gabriel Kuczera, sekretarz Pietrowic Wielkich, na wstępie zaznacza, że miejscowy samorząd „ma świadomość tego, że na terenie Gminy zamieszkuje znaczna grupa osób, która w spisie powszechnym w 2021 roku zadeklarowała przynależność do narodowości śląskiej”. – W tej sytuacji apel ten traktujemy poważnie i jesteśmy przekonani, że mieszkańcy, którzy czują się Ślązakami to docenią – mówi. Wyjaśnia, że gmina przychyli się do wniosku RAŚ i flagi wywiesi. – Zawieszone zostaną na budynku Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich. Myślę, że tradycja ta wpisze się na stałe do naszego kalendarza – dodaje.

Jak będzie w przypadku Krzyżanowic? – W odpowiedzi na maila z dnia 24 maja 2023 r. informuję, że do gminy Krzyżanowice do dnia dzisiejszego (tj. 30 maja, bo wtedy otrzymaliśmy odpowiedź – przyp. red) nie dotarł apel członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska. Do tej pory nie wywieszaliśmy flagi Śląska w tym dniu tj.15 lipca. Obecnie rozważamy zakup flagi Śląska i jej wywieszanie. Miejsce nie zostało jeszcze wyznaczone – odpisała na zapytanie Nowin sekretarz Małgorzata Krzemien.

Krzanowice planują przychylić się do apelu Ruchu Autonomii Śląska, o czym mówi nam sekretarz Joanna Tkocz. Wyjaśnia, że flaga prawdopodobnie zawiśnie na budynku Urzędu Miejskiego w Krzanowicach. – Jeżeli inicjatywa ta spotka się z aprobatą mieszkańców, to myślę, że pozostanie z nami na stałe – zaznacza.

– Wszystkie tego typu akcje należy wspierać i powiat raciborski odpowie pozytywnie na ten apel – słyszymy z kolei w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Mariola Wolnik z tego urzędu przekazuje nam, że w ten sposób powiat chce pokazać wszystkim, że „mamy przepiękną flagę śląską, która jest ważnym symbolem dla każdego Ślązaka”. – Tym samym chcemy podkreślić, jak ważne są dla nas korzenie, język oraz tradycje. Hasłem powiatu raciborskiego jest ,,Zielona Oaza Kultur’’ co charakteryzuje naszą otwartość i przychylność we współpracy na rzecz realizacji różnych inicjatyw z obszaru całego województwa. Flaga zawiśnie na budynku Starostwa Powiatowego w Raciborzu 15 lipca – wyjaśnia i dodaje, że jeśli w przyszłości będą kolejne akcje, to starostwo będzie je wspierać.

Przychylnie na prośbę popatrzył także Racibórz. – Raciborski magistrat na podstawie otrzymanego apelu podjął decyzję o wywieszeniu śląskiej flagi na głównej fasadzie budynku urzędu miasta w dniu 15 lipca. Nie wykluczamy kontynuowania tej tradycji w kolejnych latach – przekazała nam Joanna Stanisz-Cebula, kierownik Biura Prezydenta Miasta. Ta odpowiedź szczególnie cieszy przedstawicieli śląskiej organizacji, bo w 2019 roku Racibórz wywieszenia flagi odmówił.

W przypadku gminy Rudnik śląska flaga, o czym przypomina sekretarz Joanna Kosel, wywieszona jest przed budynkiem urzędu przez cały rok.

Wójt Nędzy Anna Iskała mówi z kolei Nowinom, że miejscowy samorząd nie widzi problemu w tym, aby odpowiedzieć na apel pozytywnie. – Nie jestem od tego, aby odchodzić od tego i nie podkreślać na każdym kroku, że mieszkamy na Śląsku, w Polsce i Europie. Łączmy te trzy rzeczy razem, bo przecież to jest oczywista oczywistość – stwierdza.

Jedynie Kuźnia Raciborska poinformowała, że na apel śląskiej organizacji odpowie inaczej. – Flaga w barwach Gminy, która nawiązuje jednoznacznie do barw śląskich cały rok wywieszona jest na maszcie na Placu Zwycięstwa, który jest centralnym miejscem w Kuźni Raciborskiej – przekazała nam Roksana Pytlik, sekretarz kuźniańskiego urzędu.

RAŚ smuci się odpowiedzią Kuźni

Kamil Kotas z RAŚ mówi Nowinom, że jak na razie grupa, którą reprezentuje, otrzymała dwie odpowiedzi w tej sprawie: ze Starostwa Powiatowego w Raciborzu i Kuźni Raciborskiej. Ta pierwsza ich cieszy, druga smuci. – Naszym zdaniem to pokrętne tłumaczenie, mające na celu usprawiedliwienie braku chęci do wywieszenia stricte regionalnej wersji flagi (poziome pasy: złoty i błękitny) – zaznacza.

Spytaliśmy także działacza Ruchu Autonomii Śląska o komentarz do uwagi urzędników, że apel nie dotarł do wszystkich gmin. Kamil Kotas dla potwierdzenia swoich słów pokazał nam adresy mejlowe oraz godziny rozesłania wiadomości do poszczególnych samorządów. – Nasz apel rozesłaliśmy drogą e-mail do wszystkich samorządów z terenu powiatu raciborskiego oprócz Wójta Gminy Pietrowice Wielkie – jedynie jemu wysłaliśmy apel, korzystając z formularza kontaktowego na oficjalnej stronie internetowej gminy. Jeśli ktoś twierdzi, że nie otrzymał naszego apelu, powinien po prostu sprawdzić jeszcze raz dokładnie wszystkie foldery i kategorie wiadomości swojej poczty – odpowiada.

(mad)

  • Numer: 26 (1625)
  • Data wydania: 27.06.23
Czytaj e-gazetę