Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Zmarła mama księdza. Miała 103 lata

20.06.2023 00:00 red

Nie żyje Klara Radecka (z domu Jastrzębska). Była mamą księdza Aleksandra Radeckiego, który wywodzi się z raciborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pogrzeb odbył się w Mikołowie 16 czerwca. Dzień wcześniej w kaplicy cmentarza Jeruzalem w Raciborzu było nabożeństwo żałobne. Msza za zmarłą w raciborskim „okrąglaku” odbędzie się w sobotę, 24 czerwca o 18.00.

Radecka, jak sama mówiła, przeżyła różne czasy. – Miała 19 lat kiedy wybuchła II wojna światowa. Niemcy wywieźli ją na roboty przymusowe. 2,5 roku spędziła jako służąca u wyznaczonej rodziny we Wrocławiu.

– Do dziś wspominam grozę, jak wywozili Żydów z naszej ulicy. Nie chcę tego wspominać. Było, minęło. Nie warto wracać do przeszłości. Trzeba chwalić to co jest, czy jest dobrze, czy źle – uważała jubilatka.

Od 1954 roku zamieszkała z mężem w Raciborzu. Oboje byli związani zawodowo z Rafako. Młodszy syn Olek został później księdzem.

Jak żyło się jej przez tyle lat w Raciborzu? – Cieszyłam się każdym nowym budynkiem. Ja pamiętam Racibórz zrujnowany. Jak dzieci skakały po ruinach na Opawskiej, a na świńskim rynku były kozy i konie – wracała wspomnieniami do lat 50. ubiegłego wieku.

(m)

  • Numer: 25 (1624)
  • Data wydania: 20.06.23
Czytaj e-gazetę