Czwartek, 30 maja 2024

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Zapytaj prawnika. Przemoc w rodzinie. W jaki sposób doprowadzić do tego aby sprawca opuścił wspólne mieszkanie?

20.06.2023 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

Przemoc w rodzinie, właśnie z uwagi na bliskość sprawcy, wspólne zamieszkiwanie i to, że odbywa się w czterech ścianach mieszkania sprawia, że ofiara czuje się bezsilna. Mieszka ze sprawcą, jest tuż obok. Jakie instrumenty prawne pozwalają ofierze na ochronę, co może zrobić osoba dotknięta przemocą, gdy członek jej rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie?

Może ona żądać, aby sąd, zobowiązał sprawcę przemocy do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Osoba dotknięta przemocą w rodzinie może tego żądać również wówczas, gdy wcześniej opuściła wspólnie zajmowane mieszkanie z powodu stosowania wobec niej przemocy w tym mieszkaniu lub opuścił wspólnie zajmowane mieszkanie członek rodziny stosujący przemoc w rodzinie.

W postępowaniu sądowym wykazane musi zostać, że członek rodziny umyślnie narusza swoim zachowaniem prawa lub dobra osobiste osoby dotkniętej przemocą. Drugą przesłanką jest to, że stosowana przemoc musi czynić wspólne zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym. Przemoc musi przybrać taką formę szczególnej uciążliwości.

Osoba dotknięta przemocą może również dochodzić sprawiedliwości na drodze karnej. Znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, stanowi bowiem przestępstwo.

  • Numer: 25 (1624)
  • Data wydania: 20.06.23
Czytaj e-gazetę