Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Zapytaj prawnika. Wakacje przed nami, więc dziś kilka pytań i odpowiedzi na temat urlopów

06.06.2023 00:00 red

Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.

– W jaki sposób zaplanować urlop w pracy?

– Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów ustalanym przez pracodawcę. Pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się tzw. urlopu na żądanie. Jeśli u danego pracodawcy nie prowadzi się planu urlopów, wówczas pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.

– Czy można zmienić termin urlopu?

– Tak. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami, ale jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, w sytuacji gdy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Ponadto jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, np. choroby, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

– Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

– Tak, ale tylko wtedy, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

– Do kiedy trzeba wybrać urlop za dany rok?

– Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w danym roku należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Nie dotyczy to części urlopu udzielanego jako tzw. urlop na żądanie.

– Czy prawo do urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu?

– Tak, prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się po 3 latach.

  • Numer: 23 (1622)
  • Data wydania: 06.06.23
Czytaj e-gazetę