Coraz mniej kapłanów w diecezji opolskiej. Biskup zapowiada kolejne łączenia parafii
– Pielęgnowanie chrześcijańskiego dziedzictwa wiary było zawsze trudne.
Dziś to zadanie wydaje się być niewykonalne, gdy w otaczającym nas świecie obserwujemy rozwój coraz bardziej niepokojących tendencji i zjawisk, a także coraz większe zobojętnienie wielu chrześcijańskich serc i rodzin na to, co Boże i święte – pisze biskup opolski Andrzej Czaja w odezwie w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi. Ordynariusz mówi o kryzysie powołań, a co za tym idzie kolejnym łączeniu parafii. W skład diecezji opolskiej wchodzi większość gmin Raciborszczyzny: Racibórz (bez Brzezia), Krzanowice, Krzyżanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie. Biskup Czaja poinformował, że w opolskim seminarium jest obecnie 27 kleryków, z czego 17 pochodzi z diecezji opolskiej, a tylko 1 z nich przyjął ostatnio święcenia diakonatu. – To znaczy, że za rok nie będę miał kogo posłać na niwę Pańską – wyjaśnił ordynariusz, wskazując, że wzrośnie deficyt kapłanów, a co za tym idzie, 8 wspólnot parafialnych zostanie połączonych z innymi, wierni więc będą musieli się dzielić jednym proboszczem. O jakich parafiach mowa? Tego biskup jeszcze nie wyjawia, ale wcześniej do zmian dochodziło również w naszym regionie, chociażby w Wojnowicach i Bojanowie w gminie Krzanowice, gdzie obecnie dla dwóch parafii jest jeden duszpasterz.
Andrzej Czaja w odezwie wskazuje, że: młodzi potrzebują świadków wiary w swoim życiu, zarówno w rodzinie, jak i w parafii, aby doświadczyć obecności Jezusa. Konieczne jest więc, zdaniem biskupa, podjęcie pilnych działań w celu odnowy duchowej, aby rodziny i parafie stały się miejscami żywej wiary. Bo jak wskazuje, wzrost powołań do służby w Kościele i małżeństwa sakramentalnego wymaga przywrócenia Jezusowi pierwszego miejsca w życiu.
– Duchowa odnowa parafii nie rozpocznie się bez uznania spraw duchowych za najważniejsze i bez roztropnego włączania w życie parafii osób świeckich odpowiednio uformowanych. Tego zaś nie dokonamy bez zmiany mentalnej zarówno duszpasterzy, jak i wiernych. Potrzeba więcej dialogu i dobrych relacji między nami, wzajemnego słuchania siebie i wspólnego rozeznawania, z uznaniem prawa proboszcza do ostatecznej decyzji – czytamy w odezwie.
Ta droga, zdaniem duchownego, przywróci synodalność Kościołowi i umożliwi dotarcie do młodych ludzi, przekazując im wiarę i ożywiając w nich zaufanie do Kościoła. – Dlatego nieustanną modlitwę za młode pokolenie i o powołania powinniśmy dopełniać wyrazistym świadectwem wiary, podejmując trud odnowy duchowej, o co bardzo Was wszystkich proszę – apeluje duchowny.
W tym roku ośmiu diakonów, absolwentów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i wydziału teologicznego Uniwersytetu Opolskiego zostanie ustanowionych kapłanami diecezji opolskiej. Pośród nich nie ma jednak nikogo z terenu Raciborszczyzny.
(mad)
Najnowsze komentarze