Zapytaj prawnika. Umowa na czas próbny – nowe przepisy
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Jeszcze w tym miesiącu zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu pracy dotyczące umowy o pracę na okres próbny.
Zmiany dotyczą m.in. długości trwania umowy o pracę na okres próbny. Zasadniczo pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem taką umowę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, z kilkoma wyjątkami, o których poniżej. Celem tego rodzaju umowy jest sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Strony będą mogły w takiej umowie uzgodnić, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności. Wtedy taka umowa będzie mogła trwać dłużej niż trzy miesiące. Ale możliwe jest także w niektórych przypadkach zawarcie umowy o pracę na okres próbny na czas krótszy niż trzy miesiące. I tak w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 1 miesiąca. A w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 2 miesięcy. Jednomiesięczny i dwumiesięczny okres próbny strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.
Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne w sytuacji, jeśli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Najnowsze komentarze