Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Festiwal Średniowieczny zyskał hojnego sponsora

18.04.2023 00:00 red

Poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wraz z nadleśniczym Marcinem Fischerem z Rud oznajmili na konferencji w grodzie Drengów, że czerwcowy festiwal ma nowego partnera strategicznego. Lasy Państwowe przekażą na organizację imprezy ponad 100 000 zł.

– Pomysłów zawsze mamy więcej niż pieniędzy – przyznał Marek Mansz czyli Rangalt, prezes stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry. Teraz te pomysły będzie łatwiej zrealizować dzięki wsparciu Lasów. Mariaż leśników z wojami zaaranżował polityk Solidarnej Polski, lobbując u nadleśniczego o zainteresowanie Festiwalem Średniowiecznym. – Zachęciłem panów do wzajemnego kontaktu. Drengowie przedstawili Lasom swój program i on znalazł uznanie. To będzie główny strategiczny partner festiwalu, dający mu pokaźne dofinansowanie. Jest to najważniejsza impreza historyczna w regionie – powiedział w chacie Drengów Michał Woś.

Marka festiwalu służy turystyce miejskiej

Zdaniem wiceministra, w Raciborzu wyrosła wielka impreza, największa taka w południowej Polsce. – Większy jest tylko Wolin nad morzem. Nasz festiwal jest konsekwentnie budowaną marką turystyczną, która służy miastu – dodał poseł z Raciborza.

Dlaczego Lasy będą promować się z Drengami? Bo – jak podano na konferencji – wspierają naturalne produkty, a z takowych jest zbudowany gród w Oborze. Cały jest z drewna, z produktu naturalnego. Lasy wykorzystają czerwcową imprezę do promocji instytucji ochrony przyrody.

– Obowiązkiem władz publicznych jest wspieranie oddolnej inicjatywy, a Racibórz potrzebuje produktów turystycznych, ściągających tysiące ludzi do miasta – podkreślił Michał Woś.

Honor partnerski

Szef rudzkiego nadleśnictwa był wdzięczny Wosiowi za wskazanie możliwości współpracy przy festiwalu. – Drewno jako surowiec ekologiczny, w pełni odnawialny, było budulcem infrastruktury tego grodu, który powstał z drewna z polskich lasów. Nasza współpraca wpisuje się w ramach trwałej zrównoważonej gospodarki leśnej. Rolę partnera traktujemy jako bardzo duży honor – oświadczył Marcin Fischer.

Prezes Mansz potwierdził, że gród zbudowany jest z drzewa z polskich lasów i jest atrakcją nie tylko w czerwcu na festiwalu, ale przez pół roku, bo odbywa się w nim wiele wydarzeń, przybywa wycieczek. – Zwiększamy rangę festiwalu. Teraz dzięki wsparciu Lasów możemy rozpromować imprezę poza granice Polski, a przyjeżdżają do nas ludzie z Czech, Słowacji, czy Węgier. Na dziś mamy już zgłoszonych 600. odtwórców, a do wydarzenia są jeszcze 2 miesiące – zaznaczył Marek Mansz.

Będą inscenizować

słynne bitwy

Woś przyznał jeszcze, że liczy na przypomnienie przez Drengów wielkiego dziedzictwa średniowiecznego, jakim byłoby np. odtworzenie przejazdu Dobrawy przez Bramę Morawską, gdy jechała do Mieszka.

13. edycja Festiwalu Średniowiecznego odbędzie się w czerwcu – od 16 do 18. Honorowym partnerem będzie Ministerstwo Sprawiedliwości i sam wiceminister Woś. Finansowo dołoży się jeszcze Miasto Racibórz, a trwają jeszcze starania o dołączenie do grona sponsorów urzędu marszałkowskiego. – Już wiemy, że to będzie wyjątkowa edycja, a chcemy iść z nią jak najdalej – zapowiedział M. Mansz. Szykowane są inscenizacja bitew, które w średniowieczu miały miejsce w rejonie Raciborza. – Chcemy nawiązać do czasu, kiedy Racibórz stał się osadą państwa polskiego, pokazać historię średniowieczną Raciborza – zapowiedział Marek Mansz.

Zapytaliśmy wiceministra, co najbardziej zapamiętał z poprzednich edycji festiwalu i Woś odparł, że największe wrażenie robiły na nim bitwy wojów, które śledził z córeczką na ramionach.

(ma.w)

  • Numer: 16 (1615)
  • Data wydania: 18.04.23
Czytaj e-gazetę