Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Ks. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim. – Tchniesz nową myśl, nowy zapał i potęgę miłości – mówił Jan Kopiec

28.03.2023 00:00 red

Już oficjalnie ks. prałat Sławomir Oder stał się nowym biskupem diecezji gliwickiej. Po oficjalnym dokonaniu święceń w gliwickiej katedrze rozległy się brawa.

11 marca w katedrze gliwickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. prałata Sławomira Odera. Wydarzenie było połączone z kanonicznym objęciem przez niego diecezji gliwickiej. Zwróćmy uwagę, że Sławomir Oder jest trzecim biskupem ordynariuszem od początku istnienia diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 r. decyzją Jana Pawła II. W jej skład wchodzą dwie gminy Raciborszczyzny – Kuźnia Raciborska i Nędza, a jej diecezjalne sanktuarium znajduje się w Rudach.

Biskup senior powitał

Liturgię zainaugurowały w południe, czyli wówczas kiedy rozpoczęły się uroczystości, bicie dzwonów i procesja do kościoła. Katedra wypełniona była po brzegi przez duchowieństwo, w tym obecni byli kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz. W święceniach wzięły udział także osoby konsekrowane i goście ekumeniczni i z różnych stron kraju i zagranicy. Byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz lokalni parafianie. Zaproszonych gości było w sumie prawie 500.

Zebranych i samego biskupa – nominata powitał gliwicki biskup senior, ks. Jan Kopiec. – Także i ja staję w tej niepowtarzalnej chwili przed tobą, drogi bracie Sławomirze, by szczerze uznać we własnym moim sumieniu, że posługiwałem tak, jak potrafiłem, ale napełnia mnie żywa nadzieja, że ty tchniesz nową myśl, nowy zapał i potęgę miłości w ten Kościół, który zasługuje na objęcie go szczerą miłością. Ten Kościół wita cię i zapewnia o swojej woli towarzyszenia na tej drodze, jaką będziesz wskazywał, i zapraszał do budowania odnowionego przymierza z Bogiem w naszych sercach – mówił.

Decyzja Papieża

Następnie ks. prałat Janusz Aptacy z dykasterii ds. biskupów odczytał treść bulli nominacyjnej, którą papież Franciszek wydał 28 stycznia. Papież, zwracając się w niej do ks. Odera, napisał: „Twoje prawdziwie kapłańskie, jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji Toruńskiej, prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich. Dlatego też, działając mocą Naszej Apostolskiej władzy, wysłuchawszy opinii Dykasterii do Spraw Biskupów, mianujemy Cię Biskupem Gliwickim, wraz ze wszystkimi przysługującymi prawami i jednocześnie nałożonymi obowiązkami, według Kodeksu Prawa Kanonicznego”.

Homilia Andrzeja Suskiego

Głównym szafarzem święceń był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a współszafarzami – biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec i kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, abp Giovanni Tani z Włoch i biskup toruński Wiesław Śmigiel. Homilię wygłosił Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej, której kapłanem był ks. Oder. – Nie przychodzisz tu z pustymi rękami. Przynosisz bogate doświadczenia i liczne owoce swojej pracy kapłańskiej, prowadzonej z wielkim oddaniem na różnych polach służby Kościołowi, w Rzymie i w macierzystej diecezji. Jest to cenne wiano, jakie wnosisz do swojej nowej diecezji, a którym jak wiemy, potrafisz się dzielić szczodrze z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi. Na styl twojej pracy w Kościele i dla Kościoła miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, o czym wszyscy wiemy – św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Jako postulator ich procesów na drodze do chwały ołtarzy zapoznawałeś się dokładnie z wieloma świadectwami o ich kapłańskiej świętości, wyrażanej najpiękniej miłością pasterską. Była to dla ciebie, a wiem to od ciebie, niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby – mówił bp Suski. Zwrócił uwagę, że z dniem święceń biskupich rozpoczyna nowy rozdział swojej służby w Kościele. – Święty Augustyn definiuje całość tej posługi biskupiej jako pasterską miłość biskupa. Jest ona duszą apostołowania. Czcigodny drogi biskupie Sławomirze. Najlepsze uczucia i życzenia wraz z darem naszej modlitwy. Niech na drodze posługi w kościele gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus dobry Pasterz i dla niego otwiera serce Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność i wszystkich mieszkańców tej pięknej, śląskiej ziemi – powiedział na koniec biskup senior diecezji toruńskiej.

Pierścień, mitra i pastorał

Obrzędy święceń odbyły się po zakończeniu homilii, które ks. Sławomir Oder rozpoczął od leżenia krzyżem. Ważnym momentem liturgii było nałożenie rąk na głowę wyświęcanego przez wszystkich zgromadzonych biskupów oraz modlitwa święceń, która swoimi korzeniami sięga początku III wieku. Główny szafarz święceń, czyli abp Pennacchio namaścił głowę nowego biskupa olejem krzyżma i przekazał mu księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pierścień, mitrę i pastorał. Po tym bp Oder po raz pierwszy zasiadł na katedrze gliwickiej. Wówczas w świątyni rozległy się głośne brawa. Następnie Homagium, czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa nowemu biskupowi gliwickiemu, złożyli bp pomocniczy Andrzej Iwanecki, przedstawiciele prezbiterium diecezji, Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

Życzenia i gratulacje gości

Kanoniczne objęcie diecezji z podpisaniem odpowiednich dokumentów nastąpiło po komunii i pieśni uwielbienia. Na zakończenie Eucharystii list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym pokreślił szczególnie pracę ks. Odera jako postulatora procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. – Dla nas, Polaków, pamięć o świętym Janie Pawle II stanowi bowiem integralny element dziedzictwa narodowego i należy do polskiej racji stanu, której strzec powinniśmy – czytała słowa napisane przed Andrzeja Dudę. List prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał z kolei wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Życzenia składali: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Andrzej Iwanecki, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej, który podziękował również bp. seniorowi Janowi Kopcowi za posługę w diecezji oraz Michał Zaleski, prezydent Torunia i – w imieniu śląskich samorządowców – Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Ze wzrszeniem do rodziny

Na zakończenie przemówił sam bp Sławomir Oder. – Kto wytrwa do końca, ten uzyska odpust zupełny – rozpoczął z uśmiechem pod koniec ponad trzygodzinnej liturgii. W serdecznych słowach podziękował wielu osobom i wspólnotom. Podkreślił, że najpiękniejszym darem jest obecność. Imiennie podziękował m.in. Ojcu Świętemu Franciszkowi, abp. Salvatore Pennacchio i kard. Stanisławowi Dziwiszowi za lata życzliwości, bliskości, wspierania, serdeczności i tworzenia w Rzymie atmosfery domu, otwierania drzwi papieskich i serca. – Za tę posługę miłości pragnę z całego serca podziękować dzisiaj moimi słowami. I również to zaproszenie, aby ksiądz kardynał zechciał być jednym ze współkonsekratorów, jest właśnie takim podziękowaniem za to wszystko. Bogu dziękuję, bo i przez ręce księdza kardynała spływa na mnie sukcesja apostolska, właśnie przez osobę świętego Jana Pawła II – podkreślił.

Ze wzruszeniem zwrócił się do swojej rodziny, a szczególnie mamy, która była obecna w katedrze. – Raz jeszcze dziękuję wszystkim za obecność i modlitwę. Pragnę zawierzyć każdego i każdą z was opiece Matki Najświętszej i orędownictwu naszych świętych patronów Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Anny. Niechaj wspomagają nas w budowaniu wspólnoty Kościoła i wypełnianiu woli naszego Pana Jezusa Chrystusa, tak jak uczyła i uczy nas Maryja w Kanie Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie” – „Quod dixerit facite” – mówił bp Oder. Na koniec odbyła się procesja w której wzięli udział wszyscy kapłani obecni na uroczystości.

(juk)


Kim jest nowy biskup?

Biskup Sławomir Oder ma 63 lata. Jest znany przede wszystkim jako postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Zanim został powołany przez papieża Franciszka na biskupa gliwickiego, w ostatnim czasie (od 2019 r.) był diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów i sędzią w miejscowym sądzie kościelnym w Toruniu. Był kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełnił posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Pochodzi z Chełmży. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Toruniu. W latach 1978 – 1983 studiował na wydziale ekonomiki transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 r. rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 r. uzyskał magisterium z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 r. w Pelplinie.

  • Numer: 13 (1612)
  • Data wydania: 28.03.23
Czytaj e-gazetę