Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Halina Rycerz-Kuliga z Persony: Od 20 lat ciągnę tę lokomotywę

06.12.2022 00:00 red.

Jubileusz stowarzyszenia z Raciborza odbył się 30 listopada na Zamku Piastowskim. Wydarzenie zaczęło się od złożenia podziękowań i życzeń od władz samorządowych oraz dyrekcji OPS i PCPR. – Siedzenie w domu rodzi apatię, nie ma jak bezpośredni kontakt z człowiekiem – mówiła w swoim wystąpieniu czyniąc honory gospodarza Halina Rycerz-Kuliga.

Wspominano, jak przed laty Persona pozyskała pierwszy duży grant i dotyczył on innowacyjnego podejścia do leczenia zaburzeń psychicznych. Rycerz-Kuliga mówiła, że od początku działalności była w składzie powiatowej rady ds. osób niepełnosprawnych (tzw. grupa KAFOS).

Aktywne samopoczucie

Konferencje, wystawy, współpraca z biblioteką miejską – filią na Ostrogu oraz wydarzenia cykliczne i dobre relacje z innymi organizacjami – to sposób na właściwe funkcjonowanie stowarzyszenia. – Nigdy nie rywalizowaliśmy, ale współpracowaliśmy i podejmowaliśmy wspólne przedsięwzięcia z innymi. Takimi inicjatywami były np. Białe soboty w szpitalu czy kontakty ze stowarzyszeniem z Opawy – podkreśliła pani Halina.

– Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia – fizycznego oraz psychicznego. Dlatego często organizujemy wycieczki krajoznawcze dla naszych podopiecznych. Ponadto są występy w Domu Złotej Jesieni, wizyty w klasztorze Anunciata, a także warsztaty polsko-czeskie. To wszystko robili pierwsi uczestnicy naszych zajęć, z których część stąd wyjechała, a część odeszła, w to lepsze miejsce – powiedziała H. Rycerz-Kuliga.

Programów bez liku

Persona prowadzi ośrodek interwencji kryzysowej. Wpierw powierzano jej to zadanie w cyklu rocznym, później na 3 i na 5 lat. To ważne, że Persona może pracować dłużej, bo każdy projekt trzeba przygotować, zrealizować i rozliczyć. Według szefowej stowarzyszenia, w ciągu jednego roku tak wymagające zadanie niełatwo wykonać.

Podkreślano współpracę z sądem rejonowym, który kieruje do Persony potencjalnych uczestników zajęć. Na uroczystości gościła prezes Marzena Korzonek.

– Wszystkie programy, w jakie się zaangażowaliśmy, są realizowane. Na przykład aktualnie mamy program terapeutyczny, by poprawić komunikację interpersonalną uczestników – oznajmiła pani Halina.

Seniorzy i KIS

Dotacja pozyskana z samorządu na działania dla seniorów to kolejny rozdział działalności Persony: projekt Aktywni w jesieni życia. Zaadresowano go do 80 seniorów z powiatu jako duży projekt.

– Przez cały ten czas realizowaliśmy projekty dla osób z zaburzeniami psychicznymi – dodała gospodyni wydarzenia.

Persona prowadzi Klub Integracji Społecznej, a w ramach jego: warsztaty, staże, doradztwo zawodowe, kursy we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego. Dziełem stowarzyszenia jest też Powiatowy Klub Seniora – to dwuletni projekt unijny.

Pomagają uchodźcom

– Mimo pandemii wszystko staraliśmy się kontynuować. W ten rok weszliśmy z wigorem, z humorem, który widzę u naszych seniorów, obecnych dziś na tej sali. Im nigdy tego nie brakuje – chwaliła podopiecznych Rycerz-Kuliga. Wspomniała o tegorocznych wycieczkach do Przemyśla i Torunia oraz o realizacji raciborskiego projektu społecznego Drugi Brzeg, który ma potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Wspomniano wolontariat seniorek z Persony, które w ten sposób opiekowały się dziećmi uchodźców z Ukrainy. Wsparcie dla uchodźców było istotnym działaniem stowarzyszenia w 2022 roku. Ci, którzy trafili do hali Rafako, do klasztoru i do akademika zostali objęci wsparciem członków Persony. – Zajmowaliśmy się nimi, udzielaliśmy stałego wsparcia i prowadziliśmy terapię – usłyszeli zgromadzeni w sali konferencyjnej Zamku.

Zdrowie najważniejsze

– Nasza praca jest absolutnie niewymierna. Czy to, co pokazałam to mało, czy dużo? Sporo robimy, energii nam nie brakuje, zapału i pomysłów też. Byle tylko było zdrowie – podkreśliła Halina Rycerz-Kuliga.

Powiedziała także o tym, jak staraniem Persony udało się zaangażować dwie uchodźczynie do Klubu Integracji Społecznej, a jedna z nich znalazła dzięki temu pracę w Raciborzu. – Zajmujemy się jedną panią z Ukrainy, tu dziękuję panu Robertowi Myśliwemu, że się w to zaangażował – podkreśliła.

(ma.w)

  • Numer: 49 (1596)
  • Data wydania: 06.12.22
Czytaj e-gazetę